مهر ۱۵, ۱۴۰۱

بیت کوین چیست؟ حقایقی در مورد بیتکوین

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 16, 2019
  • 0
بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که پس از افزایش قیمت هر سکه آن در اوایل سال ۲۰۱۸ به بیش از ۱۳۰۰۰ دلار رسید. امروزه برخی از فروشگاه­ ها نیز ارز دیجیتالی را به جای ارز فیات می پذیرند، در حالی که در سایر حوزه های قضایی، مبادله بیت کوین غیرقانونی است. در ادامه با ارزنگار همراه باشید تا با تمامی راز و رمزهای این ارز دیجیتالی بیشتر آشنا شوید.

ارز دیجیتالی چیست؟

ارز دیجیتالی خطوطی از کد کامپیوتری است که دارای ارزش اقتصادی است. این خطوط کد، توسط محاسبات ریاضی و میلیون ها رایانه (به نام ماینرها) در همان شبکه اداره می شوند. ارزهای دیجیتالی هیچ جسم فیزیکی ندارند، تنها به صورت دیجیتالی در کیف پول قابل نگه داری و مبادله می باشند.

بیت کوین

Crypto از کلمه رمزنگاری گرفته شده و به معنی فرایندی است که برای محافظت از معاملات استفاده می شود؛ این عبارت به این دلیل مورد استفاده قرار می گیرد که در ارزهای دیجیتالی از خطوط کد برای خرید و فروش استفاده می شود.

دولت ها هیچ کنترلی در ایجاد ارزهای دیجیتالی ندارند، این همان چیزی است که آنها را بسیار محبوب کرده است. ایجاد بسیاری از انواع ارزها با گذشت زمان کاهش می یابد و در آینده  با ارزش تر می شوند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی محبوب در دنیا است. هیچ کس نمی داند چه کسی آن را ایجاد کرده، با این حال این ارز دیجیتالی محبوب برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ از طرف یک توسعه دهنده با نام مستعار Satoshi Nakamoto به جهانیان معرفی شد.

از آنجایی که بیت کوین نخستین ارز دیجیتالی مهم در دنیا بود، به کلیه ارزهای دیجیتالی دیگر، آلت کوین یا سکه های جایگزین گفته می شود. Litecoin ، Peercoin ، Feathercoin ، Ethereum و صدها سکه دیگر همگی جز آلت کوین ها می باشند.

یکی از مزایای ارز دیجیتالی ذخیره آن در کیف پول های سخت افزاری و آفلاین است که به آن ذخیره سازی سرد یا cold storage گفته می شود. این نوع ذخیره سازی یکی از بهترین روش های حفاظت از ارزهای دیجیتالی نسبت به کلاهبرداری، هک و سرقت آنلاین است. با این حال در صورتیکه دارنده کیف پول سخت افزاری بیت کوین، آن را گم کند، هیچ گاه قادر به دستیابی ارزهای دیجیتالی خود نخواهد بود.

چرا بیت کوین جنجالی شده؟

یکی از مهمترین ویژگی های بیت کوین و دیگر آلت کوین ها غیر متمرکز بودن آن ها است، این ویژگی باعث شده تا این ارزهای دیجیتالی قدرت صدور پول را از بانک های مرکزی گرفته و آن را به عموم مردم بدهند. همین دلیل باعث محبوبیت و جنجالی بودن این ارزهای دیجیتالی در دنیای امروزی شده است.

بیت کوین

نحوه کار بیت کوین

بیت کوین به سکه های دیجیتالی گفته می شود که نیازی به جابجایی و ذخیره پول در بانک ها ندارد. این ارز دیجیتالی می تواند برای خرید کالاها و خدمات بصورت آنلاین با مشاغلی که آنها را قبول دارند یا با این امید که ارزش آنها با گذشت زمان افزایش پیدا کند، مورد استفاده قرار گیرد.

کیف پول یک بانک اطلاعاتی شخصی کوچک است که در درایو رایانه، تلفن هوشمند ، تبلت یا در cloud ذخیره می شود.

این نوع از ارزهای دیجیتالی در برابر جعل  مقاوم هستند، زیرا چندین رایانه، به نام nodes، در شبکه باید اعتبار هر تراکنش را تأیید کنند. ایجاد یک سکه از این ارز نیاز به قدرت محاسباتی دارد و از نظر مالی ارزش آن را ندارد که جعل کنندگان بتوانند سیستم را دستکاری کنند.

ارزش ها و مقررات بیت کوین

ارزش بیت کوین به صورت روزانه متفاوت است، سایت هایی نظیر Coindesk به صورت لحظه ای قیمت این ارز دیجیتالی را اعلام می کنند. بیت کوین کنترل نشده و غیر متمرکز است، بدین معنی که هیچ فلز گرانبهایی در پشت آن وجود ندارد و ارزش آن متناسب با اعتماد مردم و خبرهای مختلف، متغیر است.

این ارز دیجیتالی توسط ماینرها اداره می شود، ماینرها به عنوان نگهبان و حسابرس برای همه معاملات بیت کوین عمل می کنند. آنها بر اساس محاسبات و میزان استخراج بیت کوین جدید، پاداشی را به دستگاه می دهند.

حقایقی در مورد استخراج بیتکوین

استخراج بیت کوین به معنی به کارگیری یک سیستم به صورت شبانه روزی برای حل مسائل فشرده محاسباتی است. بنابراین برای جهت کسب درآمد از طریق استخراج، یک کامپیوتر باید به صورت روزانه در حال استخراج این ارز دیجیتالی در استخرهای استخراج باشد تا تقریبا بین ۵۰ تا ۷۵ سنت، بدون در نظر گرفتن هزینه ی برق، درآمد کسب نماید.

با این حال استخراج بیت کوین با یک دستگاه سود چندانی ندارد؛ چرا که بیشتر هزینه­ های درآمدی آن صرف هزینه ی برق خواهد شد. بنابراین این کار تنها برای افرادی که چندین دستگاه سخت افزاری قدرتمند با کارایی بالا دارند، سودآور است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads