مرداد ۱۸, ۱۴۰۱

بیت کوین و رکورد احتمالی پیش رو در اقتصاد جهانی

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 15, 2019
  • 0
بیت کوین رکورد احتمالی اقتصاد جهانی

نگاهی به آمار و ارقام اقتصاد جهانی، نشانگر آن است که نگرانی زیادی در میان سرمایه‌گذاران سنتی ایجاد شده است. برخی پیش‌بینی‌ها از خطر ایجاد یک دوره رکورد اقتصادی در آینده نزدیک حکایت دارد. اما آیا سرمایه‌گذاران سنتی در سراسر دنیا، برای فرار از این خطر، به بیت کوین روی می‌آورند؟

یکی از روش‌های بی‌خطر برای سرمایه‌گذاری در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، خرید اوراق قرضه است. این اوراق معمولا در سررسیدی مشخص (مثل هر سال) درصدی را به عنوان سود به سرمایه‌گذار دارنده آن پرداخت می‌کنند. اما آمارها از این حکایت دارد که مجموع سود پرداختی به اوراق قرضه در سراسر جهان، منفی است. اگر تصمیم چند هفته پیش ایالات متحده برای کاهش سود بانکی را نیز در نظر بگیریم، شاید دیگر سرمایه‌گذاری به این شکل برای بسیاری از افراد، جذابیتی نداشته باشد. در این میان، بیت کوین به عنوان یک سرمایه خاص که نرخ آن از دسترس دولت خارج است و ماهیتی نامتمرکز دارد، می‌تواند گزینه‌ای جذاب باشد.

بنیانگذار پی‌پل (PayPal): بیت‌ کوین در آینده، طلای آنلاین خواهد بود!

اقتصاد جهانی و بیت کوین

در سال ۲۰۱۹، شاهد فشار زیادی به اقتصاد جهانی بودیم. مشکلات بریتانیا به خاطر برگزیت و نیز جنگ تجاری بین آمریکا و چین، سبب شده پیش‌بینی آینده اقتصاد دنیا دشوار شود.

آیا جنگ تجاری آمریکا و چین به سود بیت کوین است؟

بیت کوین نیز در نیمه اول سال ۲۰۱۹ با رشد روبرو شد و از ۳۰۰۰ دلار به ۱۳۸۰۰ دلار رسید. اما از آواخر ماه ژوئن اوضاع بهم ریخت و قیمت بیت کوین به حدود ۱۰ هزار دلار کاهش یافت. به همین دلیل، تردیدهایی در سرمایه‌گذاران برای حضور در این بازار ایجاد شده است.

تا پیش از این، گفته می‌شد که وضعیت بیت کوین، ارتباطی معکوس با بازارهای سنتی دارد و هر وقت وضعیت این بازارها بهم می‌خورد، بیت کوین رشد می‌یابد. اما وضعیت چند ماه اخیر بیت کوین، این نظریه را زیر سئوال برده است.

آیا بیت کوین، واقعا طلای دیجیتال است؟

در دوره‌های رکورد اقتصادی، اوراق قرضه و سرمایه‌گذاری‌هایی نظیر بورس نمی‌توانند سودآوری خوبی داشته باشند و به حفظ ارزش پول بیانجامند. به همین دلیل، بسیاری از سرمایه‌گذاران در چنین دوره‌هایی به خرید فلزات گرانبها به ویژه طلا می‌پردازند.

وان‌گرم: ارز دیجیتال اسلامی با پشتوانه طلا

گزارش دویچه بانک حکایت دارد که نرخ بهره ۲۷ درصد از اوراق قرضه در سراسر جهان، منفی است و در واقع، سرمایه‌گذاران نه تنها سودی دریافت نمی‌کنند، بلکه از ارزش پول آنها نیز کاسته می‌شود. کل ارزش بازار این اوراق قرضه برابر با  ۱۵ تریلیون دلار یعنی حدود ۷۵ برابر کل ارزش بازار بیت کوین است.

بیت کوین رکورد احتمالی اقتصاد جهانی

وضعیت اوراق قرضه به نقل از دویچه بانک

در چنین شرایطی، هیچ بعید نیست که سرمایه‌گذاران به بیت کوین به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش روی آورند. اگر بیت کوین بتواند به عنوان طلای دیجیتال در میان سرمایه‌گذاران جا بیفتد، می‌توان حتی شاهد حضور سرمایه‌گذاران سنتی بازار اوراق قرضه در بازار رمزارزها باشیم.

معرفی کتاب: طلای دیجیتال: چگونه بیت کوین به دنبال تحول در اقتصاد دنیاست؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads