اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰

قرارداد هوشمند چیست؟ توضیح قرارداد هوشمند برای مبتدیان

  • توسط samsam
  • آگوست 14, 2019
  • 0
قرارداد هوشمند

از زمانی که بلاک‌چین اختراع شده، اهداف مفید زیادی را تحقق بخشیده که یکی از آنان قرارداد هوشمند است. قرارداد هوشمند یک تکنولوژی برجسته و عالی است اما اکثر مردم از آن و نحوه کارکرد آن بی‌اطلاع هستند. آیا شما هم از قرارداد هوشمند بلاک‌چین بی‌اطلاع هستید؟ این راهنما از ارزنگار را حتما بخوانید.

قرارداد هوشمند چیست؟

۲۵ سال پیش، Nick Szabo علاقمند ارز دیجیتال، کشف کرده که ledgerهای غیرمتمرکز شده باید برای اجرای «قرارداد هوشمند» دیجیتال استفاده شود. این قراردادها بصورت کدهای کامپیوتری وجود دارند و می‌تواند برای چندین گره و مشکل کارساز باشد. دستگاه‌هایی که بلاک‌چین را کنترل می‌کنند می‌توانند بر قرارداد‌های هوشمند نظارت کنند. در نتیجه این مسئله باعث تسهیل معاملات، انتقال وجوه و ارائه خدمات و کالا‌ها می‌شود.

برای درک بهتر، می‌توانید به توضیح قراردادهای هوشمند که در ویکی‌پدیا آمده نیز مراجعه کنید. خیلی پیچیده به نظر می‌رسد؟ به تعبیر غیر مستقیم، قراردادهای هوشمند بلاک‌چین، بخش‌هایی از کد کامپیوتر هستند که شامل بندهای قراردادی خاصی است که خودگردان و خوداجرا هستند. مانند Ledgerهای غیرمتمرکز شده دیگر، قراردادهای هوشمند داده‌ها را ایمن می‌کند که اصلاح یا تغییر آن‌ها غیرممکن است. بسیاری از ارزهای مجازی درتلاش برای اجرای این تکنولوژی هستند، و استفاده غالب آن در قراردادهای هوشمند اتریوم می‌باشد.

قرارداد هوشمند چگونه عمل می‌کند؟

قرارداد هوشمند می‌تواند برای خدمات و کالاها، تبادل ارزهای مجازی، یا خرید و فروش دارایی‌ها نیز استفاده شود. گرچه برخلاف دسته اسناد سنتی، قرارداد هوشمند بلاک‌چین خودش اجرا می‌شود. (زمانی که شرایط خاص ایجاد شود خودش بطور خودکار به مرحله‌ی اجرا در می‌آید.)

اگر می‌خواهید قراردادهای هوشمند بلاک‌چین را به تعبیری واضح‌تر بدانید، این مورد استفاده را با دقت بخوانید:

برای درک اصول کارکرد قراردادهای بلاک‌چین، عملکرد یک پنی در دستگاه اسلات را مشاهده کنید. شما می‌خواهید یک کاپوچینو بخرید و چند سکه در دستگاه می‌اندازید. زمانی که دکمه‌ی مد نظرتان را می‌زنید، دستگاه فورا درخواست شما را اجرا می‌کند. در واقع زمانی که شرایط خاصی فراهم و اجرا شود، بطور خودکار دستورات را اجرا می‌کنند.

طبق ذات و ماهیتشان، قراردادهای هوشمند خودمختار هستند، آن‌ها می‌توانند به تنهایی یا همراه با قراردادهای هوشمند دیگر کار کنند. شما می‌توانید زنجیره قراردادها را طوری تنظیم کنید که تکمیل موفق یکی از آن‌ها، آغاز یکی دیگر را به دنبال خواهد داشت. به لحاظ تئوریکی، تمام سیستم‌ها و سازمان‌ها منحصرا با قرارداد‌های هوشمند کار می‌کنند. امروزه ما تضمین این نظریه را در سیستم ارزهای مجازی می‌بینیم، جایی که تمام قوانین از قبل مشخص شده‌اند، و در نتیجه شبکه می‌تواند خودش بطور خودکار و مستقل عمل کند.

قرارداد هوشمند

منافع کلیدی قرارداد هوشمند

بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند تکنولوژی‌های انقلابی هستند که هزاران مزیت و منفعت را به وجود آورد‌ه‌اند. دقیقا چه چیزی قراردادهای هوشمند را برای ما مفید می‌کند؟ لیست این مزایا طولانی است:

۱. صحت داده‌ها

وقتی که مردم با قراردادهای کاغذی کار می‌کنند، همیشه احتمال خطای انسانی هست. قراردادهای هوشمند صحت داده‌ها را تضمین می‌کند. همچنین جزئیات قراردادها اشتباها تغییر نمی‌کنند. حذف شرایط می‌تواند باعث بروز خطاهای معاملات شود، اما قراردادهای اتوماتیک این ریسک را ندارند.

۲. ارتباطات روشن

قراردادهای هوشمند باید با جزئیات و مطابق با واقعیت باشند. وقتی همه چیز صریح است، رعایت شرایط ساده است. در نتیجه ارتباطات را تسهیل می‌کند و باعث می‌شود که شرکا درک کاملی از شرایط و اتفاقات داشته باشند.

۳. شفافیت کامل

جزئیات قراردادهای دیجیتال، برای همه شرکت‌کنندگان نمایش داده‌ می‌شود. زمانی که یک قرارداد فعال می‌شود،‌ هیچ کدام از شرایط قابل تغییر نخواهد بود. این امر تهدید جعل داده‌ها را حذف می‌کند، و تمام عملیات برای طرفین درگیر قابل مشاهده است.

۴. سرعت بسیار عالی

زمانی که قراردادهای دیجیتال کدهایشان را در اینترنت به اجرا در‌می‌آورند، می‌توانند معاملات را به سرعت انجام دهند،‌ که برای یک تجارت، ساعت‌ها و حتی روز‌ها را صرفه‌جویی می‌کند.

۵. این یک فرایند بدون کاغذ است

خبر خوب برای کسانی که از کاغذبازی متنفرند و عاشق طبیعت هستند این است که در قراردادهای هوشمند هیچ نیازی به فرایند دستی اسناد و کاغذ بازی نیست. مشاغل بیشتر و بیشتر درباره‌ی اثر خود بر محیط زیست نگران هستند و دیجیتال شدن کارها آسان‌ترین روش برای محیط سبز داشتن و کاهش کاغذبازی‌هاست.

۶. بهره‌وری عالی قرارداد هوشمند

با توجه به هزینه بالا و ۱۰۰ درصد دقت آن‌ها، قراردادهای هوشمند خیلی کارآمد هستند و می‌توانند معاملات بسیاری را در زمان واحد پردازش کنند. و بازهم نیاز به حضور شخص سوم را حذف می‌کند.

۷. امنیت استثنایی

قراردادهای دیجیتال اتوماتیک، روی پیشرفته‌ترین سطوح مجازی و کدگذاری شده نفوذ دارند و استاندارد ارزمجازی مدرن را تنظیم و تعیین می‌کند. این امر قراردادهای هوشمند را به معتمدترین چیز در وب تبدیل می‌کند.

۸. یکپارچگی داده

از آنجایی‌که ثبت هر قرارداد هوشمند نیازمند جزئیات معاملات است، بهترین راهکار برای ذخیره اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان است. زمانی که یک‌سری اطلاعات را در قرارداد هوشمند استفاده می‌کنید، برای همیشه ذخیره می‌شود و برای سوابق بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت از بین رفتن اطلاعات، می‌توان آن‌ها را بازگرداند.

۹. از نظر اقتصادی سودمند است

قراردادهای هوشمند چه مزیتی برای کاربران سازمانی دارد؟ قراردادهای خودکار نیاز به وجود واسطه‌ها را از بین می‌برد که این خود باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

۱۰. قابل اعتماد است

قراردادهای هوشمند کاملا شفاف هستند. چرا که وقتی یکی از آن‌ها به اجرا دربیاید دیگر هیچ اطلاعاتی در آن قابل تغییر نخواهد بود. این امر خطر دستکاری و خطاها را از بین می‌برد. همچنین بقیه مراحل توسط کدها انجام می‌شود.

قرارداد هوشمند

حوزه‌های کاربردی قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند قابلیت ایجاد تحول در صنعت‌های بسیاری را دارند. موارد مورد استفاده آنان را می‌توان در این گزینه‌ها یافت:

۱. بیمه و قرارداد هوشمند

شرکت‌ها شرایط بیمه خود را با قراردادهای هوشمند اتوماتیک می‌کنند. تحت شرایط خاص، وعده‌ها بلافاصله اجرا می‌شوند.

۲. محتوا و حق کپی

قراردادهای هوشمند برای ثبت مالکیت محتوا( عکس، موزیک، متن، ویدئو و…) و انتقال حقوق آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه و حق‌الزحمه استفاده از محتوا فورا ارسال و تحویل داده‌ می‌شود. این امر اعتماد در مالکیت را تثبیت می‌کند.

۳. IoT

قراردادهای هوشمند کمک می‌کنند که اطلاعات بدست آمده از دستگاه‌ها ذخیره شوند، همچنین آن‌ها را با استفاده از اینترنت منتقل می‌کند، تحویلش را پیگیری می‌کند، مالکیت دستگاه را ضبط می‌کند، و غیره

۴. بانکداری

قراردادهای هوشمند ارزمجازی، این امکان را فراهم می کند که معاملات سریع‌تر، ارزان‌تر و شفاف‌تر انجام شوند. این امر به کاهش هزینه‌های انتقال نیز کمک می‌کند.

جدا از این، قراردادهای هوشمند در ارتباطات از راه دور، هنر، تحصیل، دولت الکترونیکی، انرژی و حوزه‌های بسیار دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶