خرداد ۳, ۱۴۰۱

انواع بلاک چین و کاربرد های آن

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 13, 2019
  • 0
انواع بلاک چین

همانطور که در مقاله” بلاکچین چیست؟ ” ذکر شد، بلاکچین یک فناوری نو ظهور و یک دفتر کل توزیع شده باز است که می تواند معاملات بین دو طرف را به صورت کارآمد و به روشی قابل اطمینان و دائم ثبت کند. در این مقاله از ارزنگار به معرفی انواع بلاک چین و کاربردهای آن در دنیا اشاره شده است.

انواع بلاک چین های مختلف

بلاکچین دارای ۳ نوع اصلی است که شامل بانکهای اطلاعاتی سنتی یا فناوری ledger توزیع شده (DLT) نمی باشد و اغلب با blockchains  اشتباه گرفته می شود. این سه نوع بلاکچین شامل بلاکچین عمومی همچون بیت کوین،  بلاکچین های خصوصی مانند Hyperledger و R3 Corda و بلاکچین ترکیبی همچون Dragonchain است.

بلاکچین عمومی

بلاکچین عمومی به تمامی افراد از جمله کاربران، ماینرها، توسعه دهندگان یا اعضای جامعه دسترسی آزاد به منظور استفاده از این پلتفرم را می دهد. کلیه تراکنش هایی که در این نوع بلاکچین انجام می شود کاملاً شفاف است، به این معنی که هر کسی می تواند جزئیات معاملات را بررسی کند.

انواع بلاک چین

بلاکچین های عمومی به گونه ای کاملا غیر متمرکز ایجاد شده ­اند به طوریکه هیچ شخص یا نهادی قادر به کنترل تراکنش های ثبت شده در بلاکچین یا ترتیب آنها در پردازش نیست. این نوع بلاکچین مقاوم در برابر سانسور است، چرا که هر شخصی بدون توجه به موقعیت، ملیت و … برای پیوستن به این شبکه آزاد است.

بلاکچین های عمومی همچنین همه دارای توکن هایی هستند که به طور معمول برای پاداش شرکت کنندگان در شبکه طراحی شده است.

بلاک چین خصوصی

نوع دیگری از بلاکچین ها، بلاکچین های خصوصی هستند که به عنوان بلاکچین های مجاز هم نیز شناخته می شوند، این نوع بلاکچین ها دارای تفاوت های قابل توجهی نسبت به بلاکچین های عمومی هستند.

شرکت کنندگان برای پیوستن به این نوع از شبکه های بلاکچین نیاز به رضایت دارند. معاملات به صورت خصوصی انجام می شود و فقط در دسترس شرکت کنندگان در اکوسیستم می باشد.

بلاکچین های خصوصی متمرکزتر از بلاکچین های عمومی هستند. بلاکچین های خصوصی برای شرکت هایی که مایل به همکاری و به اشتراک گذاری داده ها هستند ارزش زیادی دارد، چرا که داده های حساس تجاری این شرکت ها در یک صفحه عمومی قابل مشاهده نمی باشد. نهادهای اداره کننده بلاکچین های خصوصی، کنترل قابل توجهی بر شرکت کنندگان و ساختارها دارند.

بلاک چین consortium

بلاکچین های کنسرسیوم گاهی اوقات یک عنوان و یک شاخه جداگانه از بلاکچین های خصوصی در نظر گرفته می شوند. تفاوت اصلی بین این نوع بلاکچین و بلاک چین خصوصی در اداره بلاکچین های کنسرسیوم توسط یک گروه است. این نوع بلاکچین دارای تمامی مزایای یک بلاکچین خصوصی است و می تواند بر خلاف یک نوع زنجیره جداگانه ، زیر مجموعه ای از بلاکچین های خصوصی محسوب شود.

این بلاکچین، مشارکتی بین مشاغلی که با یکدیگر کار می کنند اما با هم رقابت دارند، ایجاد می کند.این نوع از انواع بلاک چین قادر است با همکاری در برخی از جنبه های تجارت خود ، چه به صورت فردی و چه جمعی، کارآمدتر باشد. مشارکت در این نوع از بلاکچین ها شامل هر شخصی از بانک های مرکزی تا دولت ها می باشد.

انواع بلاک چین

انواع بلاک چین ترکیبی

بلاکچین های ترکیبی مزایای حریم خصوصی یک بلاکچین خصوصی را با مزایای امنیتی و شفافیت یک بلاکچین عمومی ترکیب می کنند. این نوع بلاکچین به کسب و کارها انعطاف پذیری قابل توجهی ارائه می دهد تا بتوانند داده هایی را که می خواهند عمومی و شفاف شوند و چه داده هایی را می خواهند خصوصی نگه داری شوند را انتخاب کنند.

کاربردهای استفاده از بلاک چین

ارزهای دیجیتالی فقط یک برنامه کاربردی است که می تواند با استفاده از بستر بلاکچین ساخته شود. بسیاری دیگر از برنامه های کاربردی نیز قادر به استفاده از مزایای شبکه بلاکچین همچون ارزهای دیجیتالی می باشند، از جمله این برنامه ها می توان به زنجیره تامین تا حسابداری، مدیریت هویت و بسیاری دیگر از زمینه ها اشاره کرد.

شرکت هایی مانند والمارت به دنبال این هستند که از تغییر ناپذیری و مالکیت مشترک یا ویژگی های بلاک چین کنسرسیوم استفاده کنند تا قابلیت ردیابی پیشرفته محصولات غذایی را افزایش دهند و در نتیجه ایمنی غذایی بهتری در فروشگاه های خود ایجاد کنند.

بانکها از توکن های ارائه شده در بلاکچین های خصوصی به منظور ارسال دارایی های داخلی خود استفاده می کنند، این عملکرد به آنها این امکان را می دهد تا علاوه بر انتقال امن وجوه داخلی، میلیون ها دلار نیز در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

شرکت هایی همچون Bitpesa نیز در حال فعالسازی مشاغل در مناطقی با خدمات بانکداری ضعیف برای انتقال کارامدتر وجوه در مرزهای بین المللی می باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads