آذر ۹, ۱۴۰۱

آیا جنگ تجاری آمریکا و چین به سود بیت کوین است؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 13, 2019
  • 0
جنگ تجاری آمریکا و چین بیت کوین

کارشناسان اقتصادی در بانک گلدمن ساکس بر این باورند که جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین به این زودی‌ها پایان نمی‌یابد. با وجود اینکه این جنگ به منافع هر دو کشور ضرر می‌زند، می‌تواند اشتیاق افراد و سرمایه‌گذاران برای خرید بیت کوین را افزایش دهد.

نگاهی به آمار و ارقام یک دهه اخیر نشان می‌دهد که بیت کوین عملکرد خوبی در دوره‌های تنش بین کشورهای مختلف داشته است. شاید اصلی‌ترین دلیل این را نیز باید در ماهیت بیت کوین دانست.

به گزارش رویترز، در گزارشی که به تازگی برای سرمایه‌گذاران این بانک ارسال شده، از تداوم جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین تا انتخابات سال ۲۰۲۰ در آمریکا ابراز نگرانی شده است. همچنین اقتصاددانان این بانک بر این باورند که احتمال بروز یک رکورد در سطح گسترده نیز وجود دارد.

گلدمن ساکس می‌گوید تعریفه ۱۰ درصدی روی ۳۰۰ میلیارد واردات آمریکا از چین (که قرار است از اول سپتامبر اجرایی شود) مرحله‌ای جدید را در جنگ تجاری این دو کشور به راه می‌اندازد. از سوی دیگر، چین نیز تهدید کرده که دیگر محصولات کشاورزی ایالات متحده را نمی‌خرد. گلدمن ساکس بر این باور است که امکان حل این مناقشه در سال جاری میلادی وجود ندارد.

بیش از یک سال است که این جنگ تجاری ادامه دارد و اموری نظیر تعرفه‌ها، مالکیت معنوی، امنیت سایبری و فناوری در کانون این مناقشه بوده است.

ایالات متحده، چین را متهم به دستکاری نرخ برابری یوان با دلار به منظور آسیب به سودآوری صادرات از آمریکا کرده است. البته چین هم این اتهام را رد می‌کند.

به هر حال، ارزش یوان در برابر دلار کاهش یافته است. همین شرایط سبب شده برخی از تحلیل‌گران بازار ارزهای دیجیتال این گونه تحلیل کنند که افزایش ورود سرمایه به بازار ارزهای دیجیتال را باید ناشی از تلاش برخی از سرمایه‌گذاران چینی برای حفظ سرمایه‌ خود از گزند کاهش ارزش یوان دانست.

اگر این فرضیه درست باشد، بیت کوین از جنگ تجاری و رکورد بعد از آن بسیار منتفع می‌شود.

البته این فرضیه مخالفانی هم دارد. برای نمونه، پیتر شیف (Peter Schiff) در توئیتی اعلام کرد که این سناریو، ساخته‌ و پرداخته شبکه سی‌ان‌بی‌سی برای سوق دادن مخاطبان به خرید بیت کوین و در نتیجه، افزایش قیمت آن است!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads