آذر ۹, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • انجمن بلاکچین ایران: ماینرها در زمان اوج مصرف برق، دستگاه را خاموش می‌کنند

انجمن بلاکچین ایران: ماینرها در زمان اوج مصرف برق، دستگاه را خاموش می‌کنند

  • توسط حامد پاکدامن
  • جولای 7, 2019
  • 0

صنعت استخراج ارزهای دیجیتال و مصرف برق آنها، به سوژه داغ روزهای اخیر تبدیل شده به طوری که بخشی از کمبود برق ناشی از فعالیت آنها اعلام شده است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو در این باره گفته است: برای تولید هر واحد «بیت کوین» نیاز به مصرف ۷۲ هزار کیلووات برق است و به اندازه مصرف ۲۸ مشترک، برق استفاده می‌شود که ادامه چنین روندی خطرناک است. همایون حائری هشدار داده است: اگر روند استخراج ارزهای مجازی به همین نحو ادامه یابد پیش‌بینی می‌شود، مصرف آنها به بیش از ۲ هزار مگاوات برسد.

اما ماینرهای ارز دیجیتال، این اتهامات را رد می‌کنند.

انجمن بلاکچین ایران امروز (شنبه) با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: استخراج‌کنندگان رمز ارزها برای عبور از اوج مصرف برق در روزهای گرم تابستان، ماینرها (دستگاه‌های استخراج رمز ارز) را خاموش کردند.

این انجمن با بیان اینکه معتقدیم در اعلام سهم استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال در بالا بردن مصرف برق کشور و احتمال قطع برق به علت فعالیت آنها اغراق شده است، خاطر نشان کرده است: اما با هدف جلوگیری از وارد آمدن کمترین فشار به هموطنان در فصل تابستان و در جهت همراهی با دولت و وزارت نیرو اعلام می‌کنیم که در ساعات اوج مصرف (از ساعت ۱۰ تا ۱۷) دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال خاموش می‌شود که این روند تا پایان روزهای گرم فصل تابستان ادامه می‌یابد.

این انجمن که به عنوان نماینده صنف استخراج‌کنندگان رمز ارزها به شمار می‌رود، با اشاره به ارزآوری این صنعت برای کشور در زمان تحریم، اعلام کرده‌اند: در هفته‌های اخیر، صنعت استخراج ارزهای دیجیتال که در شرایط سخت تحریم تلاش دارند با استفاده از فناوری‌های جدید برای کشور ارزآوری داشته باشند، مورد هجمه‌های ناعادلانه و غیرمنصفانه قرار گرفته است.

این انجمن با اعلام اینکه در روزهای گذشته شاهد اعلام آمار و ارقام عجیب درباره مصرف برق کشور توسط ماینرها بوده‌ایم که باور آن در ذهن هیچ فرد آگاه و مطلعی نمی‌گنجد، اضافه کرده‌اند: به عنوان مثال اعلام شد که مصرف برق کشور امسال به علت فعالیت استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال ۷ درصد رشد داشته که مشخص نیست این رقم، چگونه و بر چه مبنایی محاسبه شده است.

در این اطلاعیه آمده است: پس به جای فرافکنی مشکلات صنعت برق و توسعه ناکافی این صنعت و اتلاف و هدر رفتن بالای انرژی باید به سراغ ریشه‌یابی درست و واقع بینانه این چالش رفت و راهکاری منطقی و پایدار برای رفع کمبود برق در فصل تابستان یافت که در غیر این صورت، باید برای سال‌های آینده نیز متهمان جدیدی را برای کمبود برق در فصل تابستان پیدا کرد.

فعالان استخراج ارزهای دیجیتال یادآور شده‌اند: در اینجا باید از اتهام‌زنندگان به فعالان استخراج ارزهای دیجیتال پرسید که شما ماینرها را به عنوان متهم افزایش شدید مصرف برق در تابستان امسال معرفی کرده‌اید، اما مساله این است که این مشکل، همواره در روزهای گرم سال‌های گذشته نیز وجود داشته، پس مقصر مصرف بالای برق در آن سال‌ها چه کسی بوده است؟

صنعت استخراج ارزهای دیجیتال تنها دو سال است که در ایران رواج یافته اما مشکل مصرف بالا، کمبود و قطعی برق، مشکل دیرینه کشور در تابستان سال‌های متمادی بوده است.

فعالان استخراج ارزهای دیجیتال از نهادهای ذیربط درخواست کرده‌اند، تعلل خود در صدور مجوز به فارم ها را کنار گذاشته و قوانین و مقررات لازم را سریع‌تر به تصویب برسانند تا زمینه گسترش این صنعت که کشور ما در آن به علت داشتن ذخایر عظیم انرژی، دارای مزیت نسبی است فراهم شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads