خرداد ۳۰, ۱۴۰۰

بزرگ‌ترین تراکنش کوین‌جوین بیت کوین توسط ۱۰۰ کاربر

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 11, 2019
  • 0
کوین‌جوین

به تازگی ۱۰۰ نفر از کاربران اجتماع کیف پول وسابی (Wasabi Wallet) با همکاری یکدیگر، یک تراکنش «کوین‌جوین» (CoinJoin) را به انجام رساندند. این تراکنش احتمالا بزرگ‌ترین در نوع خود به شمار می‌رود.

کوین‌جوین چیست؟

بیت کوین آن طور که شاید برخی افراد فکر می‌کنند، محرمانگی را حفظ نمی‌کند. در واقع، کاربران می‌توانند با استفاده از اطلاعات موجود روی بلاک چین، مبداء و مقصد تراکنش‌ها را مشاهده کنند. با وجود اینکه هویت کاربران در این سوابق افشا‌ء نمی‌شود، برخی سازمان‌های امنیتی و شرکت‌های فعال در این حوزه با برخی ابزارهای خاص می‌توانند این هویت را نیز آشکار کنند.

تاکنون پیشنهادات مختلفی برای حفظ محرمانگی در تراکنش‌های بیت کوین پیشنهاد شده است که یکی از آنها «کوین‌جوین» نام دارد. کوین‌جوین در سال ۲۰۱۳ توسط یکی از مهم‌ترین نظریه‌پردازان بیت کوین یعنی گرگ مکسول (Greg Maxwell) پیشنهاد شد. اساس کوین‌جوین بر این استوار است که با ترکیب چندین تراکنش مختلف و سپس تجزیه آنها می‌توان محرمانگی را به شکلی قابل توجه افزایش داد.

کوین‌جوین در وسابی ولت

تاکنون چندین بار تراکنش‌هایی از نوع کوین‌جوین صورت گرفته است. با این وجود، به نظر می‌رسد تلاش صورت گرفته از سوی کاربران وسابی والت، بزرگ‌ترین نمونه صورت گرفته باشد. آدام فیسکر (مدیر ارشد فناوری شرکت زی‌ان‌اسنکس) که سال گذشته وسابی والت را راه‌اندازی کرد می‌گوید: «تا همین اواخر، هیچ ابزاری برای انجام کوین‌جوین با این وسعت وجود نداشت.» وسابی والت یک کیف پول بیت کوین است که انجام تراکنش‌ها با این ارز دیجیتال را ساده‌تر می‌سازد. البته آقای فیسکر بر این باور است که شاید کاربران شیردکوین (SharedCoin) تراکنشی بزرگ‌تر از این اندازه را انجام داده باشند. با این وجود، او چندان از این بابت مطمئن نیست.

آقای فیسکر در ادامه می‌گوید که این تراکنش، بزرگ‌ترین کوین‌جوین عملی است که می‌توان بر روی شبکه بیت کوین به انجام رساند. دلیل این امر نیز برخی محدودیت‌های موجود در شبکه بیت کوین، نظیر محدودیت در اندازه داده‌هایی که می‌توان در هر بلوک تراکنش جای داد و نیز محدودیت‌ها در همزمان‌سازی تعداد زیادی کاربر برای انجام یک باره چنین تراکنشی است.

گفتنی است هماهنگی برای انجام این تراکنش کوین‌جوین کار دشواری بود و پس از روزها تلاش در شبکه‌های اجتماعی، در نهایت این کار صورت گرفت.

کوین‌جوین: آینده محرمانگی در شبکه بیت کوین؟

آقای فیسکر امیدوار است که الگوی کوین‌جوین بتواند به عنوان یک روند اصلی در آینده تراکنش‌های بیت کوینی مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که کاربران بیشتری در یک تراکنش ترکیبی حضور دارند، امکان تجزیه آن نیز به مراتب دشوارتر خواهد بود.

او می‌گوید:«در آینده یا هزینه انتقال بیت کوین در شبکه بلاک چین به شدت بالا می‌رود و یا اینکه شیوه‌هایی برای انجام مقرون‌به‌صرفه‌تر آن یافت خواهد شد. هر قدر افراد بیشتری در تراکنش‌ها حضور داشته باشند، تراکنش صورت گرفته کم‌هزینه‌تر می‌شود.»

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶