مرداد ۱۸, ۱۴۰۱

دو رکورد جدید برای قیمت و نرخ هش شبکه لایت کوین

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 11, 2019
  • 0

قیمت بیت کوین به بالاترین میزان خود در سال ۲۰۱۹ رسید. به این ترتیب، لایت کوین با قیمت ۱۲۵ دلار توانست با مجموع ارزش ۹/۷ میلیارد دلاری جایگاه چهارم را پس از بیت کوین، اتریوم و ریپل به خود اختصاص داد. اما دلیل این تغییرات سریع چیست؟

حدود ۲ ماه به نصف شدن پاداش استخراج در شبکه لایت کوین باقی مانده است. شبکه لایت کوین (نظیر بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین) برای تشویق ماینرها به حضور در شبکه و تامین توان پردازشی مورد نیاز، پاداشی را به صورت توکن به آنها پرداخت می‌کنند. این پاداش در ابتدا زیاد بوده و بر اساس یک برنامه زمانی مشخص از میزان آن کاسته می‌شود. پاداش ماینینگ در حال حاضر ۶۰۰ توکن لایت کوین در هر ساعت است. اما تا ۶۵ روز دیگر، این میزان به نصف کاهش می‌یابد.

شبکه لایت کوین

چرالی لی (بنیانگذار لایت کوین) سال گذشته اعلام کرد که با نظر گرفتن قیمت ۱۰ سنتی برای هر کیلووات ساعت، می‌توان انتظار دشات که فعالیت برخی میانرها سودآوری نداشته و درواقع ضررده باشد. در حال حاضر، قیمت هر لایت کوین ۱۲۷ دلار است که با ضرب آن در پاداش ۶۰۰ توکنی در هر ساعت به رقم ۷۶۲۰۰ دلار می‌رسیم. اما هزینه برق مصرفی در هر ساعت نیز با احتساب سختی شبکه فعالی برابر با ۶۵ هزار دلار است. با توجه به اینکه استخراج یک سری هزینه‌های دیگر نظیر استهلاک و نیروی انسانی هم دارد، ضررده بودن این فعالیت‌ها تقریبا مشخص است. آقای لی همچنین به این نکته اشاره دارد که دستگاه‌های مختلف مورد استفاده برای استخراج لایت کوین نیز ۲۲۰ میلیون دلار ارزش دارد.

در حال حاضر ۷۴ درصد از مجموع ۸۴ میلیون لایت کوین قابل استخراج، از طریق عملیات ماینینگ صورت گرفته از زمان پیدایش این ارز دیجیتال تاکنون استخراج شده است. در واقع فقط ۲۲ میلیون لایت کوین برای استخراج باقی مانده که ماینرها باید بر سر آن با هم رقابت کنند.

اما رکورد دوم نیز به هش‌ ریت (نرخ هش) شبکه لایت کوین مربوط می‌شود. این میزان اکنون به ۴۰۰ تراهش در ثانیه رسیده است. سختی این شبکه نیز از دیگر مواردی است که به بیشترین میزان خود طی چند سال اخیر دست یافته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads