تیر ۱۰, ۱۴۰۱

گلوبال‌‌کوین فیسبوک با پشتوانه ترکیبی از چندین ارز رسمی

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 8, 2019
  • 0
گلوبال‌کوین فیسبوک

چندین ماه است اخبار متعددی درباره تلاش بیت کوین برای پیاده‌سازی یک سامانه بلاک‌ چین و نیز عرضه ارز دیجیتال با نام گلوبال‌کوین منتشر شده است. این بار مدیر خدمات مالی و همکاری‌های پرداخت فیسبوک در منطقه شمال اروپا، اطلاعات بیشتری را در این زمینه منتشر کرده است.

خانم لورا مک‌کراکن (Laura McCracken) در مصاحبه با نشریه آلمانی ویرچفت‌وخه اعلام کرد که ارز دیجیتال فیسبوک از نوع استیبل‌کوین (رمزارز باثبات) خواهد بود. ارزهای دیجیتال باثبات درواقع توکن‌هایی هستند که پشتوانه واقعی از نوع ارز رسمی (نظیر دلار آمریکا) دارند. خانم مک‌کراکن اعلام کرده که پشتوانه گلوبال‌کوین فیسبوک شامل سبدی دربردارنده چندین ارز رسمی است. هدف از این تنوع‌بخشی نیز کاهش اثرات ناشی از نوسانات ارزش هر کدام از این ارزها بر ارزش گلوبال‌کوین عنوان شده است.

این مدیر ارشد فیسبوک همچنین اعلام کرد سپیدنامه (وایت‌پیپر) گلوبال‌کوین در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد ۹۸) منتشر خواهد شد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که چند روز پیش، فهرستی شامل اسامی ۱۰ نفر از مدیران ارشد پروژه گلوبال‌کوین فیسبوک نیز منتشر شد. در این فهرست، نام کریستین کاتالینی (Christian Catalini) از موسسه فناوری ماساچوست به عنوان اقتصاددان ارشد و نیز سونیتا پاراسورامان (Sunita Parasuraman) به عنوان مدیر یک استارتاپ مستقر در سوئیس که هدایت پروژه توکن فیسبوک را بر عهده دارد به چشم می‌خورد.

فیسبوک همچنین ممکن است مراکزی فیزیکی را نیز برای تسهیل فرآیند خرید این ارز دیجیتال توسط مشتریان راه‌اندازی کند. افزون بر این، افراد و شرکت‌ها می‌توانند با در دست داشتن ۱۰ میلیون دلار سرمایه، گره‌هایی در شبکه این ارز دیجیتال داشته باشند.

در این میان، خبرگزاری روسی آر‌سی‌بی به نقل از ایگور سچین (مدیر شرکت نفتی روسنفت) گزارش داد که از ارز دیجیتال فیسبوک می‌توان در معاملات نفتی در آینده نزدیک بهره گرفت.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که گلوبال‌کوین تا سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه خواهد شد. این تصمیم فیسبوک، واکنش‌های زیادی را در میان فعالان بازار ارزهای دیجیتال به همراه داشته است. برای نمونه آندراس آنتونوپولوس (از چهره‌های مطرح فعال در اکوسیستم ارزهای دیجیتال) بر این باور است که گلوبال‌کوین به خاطر مسایل مربوط به حریم خصوصی، مخاطرات زیادی به همراه دارد. برخی دیگر از کارشناسان نیز می‌گویند گلوبال‌کوین با افزایش توجه‌ها در سطح بین‌الملل به ارزهای دیجیتال به افزایش اعتبار بیت کوین می‌انجامد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود درآمد فیسبوک از انتشار گلوبال کوین تا سال ۲۰۲۱ به ۱۹ میلیارد دلار برسد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads