آذر ۱۰, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • واکاوی پیامدهای مثبت و منفی تصمیم چین برای ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال

واکاوی پیامدهای مثبت و منفی تصمیم چین برای ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 10, 2019
  • 0
چین ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال

ماینرهای بیت کوین در چین مدت‌ها بود که با تناقضی بزرگ در کسب‌وکار خود روبرو بودند. آنها از یک سو اجازه داشتند به استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بپرداختند و از سویی دیگر، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در این کشور ممنوع بود. مزیت‌های متعدد چین سبب شده این کشور بیش از هر کشور دیگری در زمینه ماینینگ فعالیت داشته باشد.

اما به نظر می‌رسد این تناقض دیگر به پایان رسیده است. دولت چین به تازگی به فکر اعلام ممنوعیت برای استخراج ارزهای دیجیتال افتاده است.

در روز دوشنبه (۱۹ فروردین ۹۸) کمیسیون توسعه و اصلاح ملی چین، استخراج ارزهای دیجیتال را در فهرست ۴۵۰ فعالیت بی‌فایده و خطرناک قرار داد که باید از بین بروند. فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال به خاطر ایجاد حجم زیادی از پسماندهای الکترونیکی و نیز مصرف بالای برق در این فهرست قرار گرفته است. روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست اعلام کرد پس از دریافت نظرات کارشناسی، این طرح تا روز ۷ می (۱۷ اردیبهشت ۹۸) اجرایی می‌شود.

کارترین وو (Katherine Wu) که از تحلیل‌گران مستقل در صنعت ارزهای دیجیتال است بر این باور است که اثرات این ممنوعیت به یکباره ظاهر نمی‌شود و به صورت تدریجی باید شاهد پیامدهای آن باشیم. او بر این باور است که این تصمیم دولت چین، با مصوبات قبلی درباره این صنعت متفاوت است. برای نمونه، دولت چین در سال ۲۰۱۷ به صرافی‌ها دستور داد فعالیت خود را متوقف کنند.

فهرست فعالیت‌های اقتصادی بی‌فایده و خطرناک در چین از سال ۲۰۰۵ تدوین شده و هر سال مورد بازبینی قرار می‌گیرد. بسیاری از شرکت‌هایی که حوزه فعالیت آنها در این فهرست قرار می‌گرفت، به تدریج دست از فعالیت می‌کشیدند و هیچ اقدام آنی برای تعطیلی آنها صورت نمی‌گرفت. مدیر یکی از فارم‌های ماینینگ در چین می‌گوید فعالان این حوزه انتظار دارند توقف کامل فعالیت استخراج ارزهای دیجیتال در چین پس از تصویب این طرح تا سال‌ها طول بکشد.

به هر حال، این تصمیم دولت چین می‌تواند اثرات گسترده‌ای بر بازار استخراج ارزهای دیجیتال داشته باشد. برخی از صاحبان بزرگ‌ترین مزارع استخراج ارزهای دیجیتال در چین با حس کردن این خطر تصمیم گرفته‌اند فعالیت خود را به سایر نقاط جهان انتقال دهند. بیتمین یکی از این شرکت‌هاست. شرکت چینی بیتمین که در زمینه تولید انواع اسیک فعالیت دارد سال گذشته اعلام کرد قصد دارد تجهیزات خود را به سه شهر واشینگتن، تنسی و تگزارس منتقل کند. اما نوسانات در قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سبب ایجاد موانعی در روند اجرای این تصمیم شد.

چین ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال

تاکنون پژوهشگران مختلفی به بررسی تهدیدات ناشی از حضور ماینرهای چینی در شبکه بیت کوین و سایر رمزارزها پرداخته‌اند. بن کیسر (Ben Kaiser)، پژوهشگر دانشگاه پرینستون یکی از این محققان است. او بر این باور است که ممنوعیت استخراج رمزارزها در چین می‌تواند به سلامت بیشتر شبکه بیت کوین در درازمدت بیانجامد. از سال ۲۰۱۳ به این سو، برخی مناطق در چین نظیر استان سیچوان به مرکزی برای استقرار فارم‌های بزرگ استخراج رمزارزها تبدیل شدن. قیمت اندک برق و نیز دسترسی ساده به آخرین دستگاه‌های اسیک که تقریبا فقط در چین ساخته می‌شوند، از اصلی‌ترین مزیت‌های فعالیت ماینینگ در چین به شمار می‌رود. بسته شدن این فارم‌ها می‌تواند برای ماینرهایی که در ابعاد کوچک‌تر در چین و سایر کشورهای دنیا فعالیت می‌کند سودمند باشد. ماینرهای خرد در چین همچنان می‌توانند بدون نظارت دولتی به فعالیت بپردازند.

البته این ممنوعیت برای برخی شرکت‌های سازنده تراشه (نظیر بیتمین) به معنای از دست دادن مشتریان در چین باشد. بیتمین مدتی است به سایر فناوری‌ها نظیر هوش مصنوعی نیز توجه می‌کند. با این وجود، بخش قابل توجهی از درآمد این شرکت به ماینرهای رمزارزها وابسته است. کیسر به این نکته نیز اشاره می‌کند که این تصمیم دولت چین می‌تواند تاثیری مثبت بر قواعد بازی در این بازار داشته باشد. از آنجا که شرکت‌های چینی بزرگ‌ترین تولیدکندگان تجهیزات ماینینگ نیز به شمار می‌روند، جداسازی تولید از مصرف می‌تواند به کاهش تضاد منافع و فشار بر تولیدکنندگان دستگاه‌های اسیک ماینر بیانجامد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads