مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

۵ دلیل دو برابر شدن قیمت لایت کوین در سال ۲۰۱۹

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 20, 2019
  • 0

سال ۲۰۱۹، سالی خوب برای لایت کوین بوده است. با وجود اینکه بسیاری از ارزهای دیجیتال همچنان با پدیده موسوم به «زمستان رمزارزها» دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، لایت کوین رشد قابل توجهی را در همین بازه تجربه کرده است. بر اساس داده‌های سامانه کوین‌مارکت‌کپ، لایت کوین در همین بازه زمانی بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته و از قیمت ۳۰/۳۵ دلار در اول ژانویه به ۶۲/۷۷ دلار در ۱۷ مارس رسیده است.

سامانه اس‌فاکس (SFOX) که در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند در گزارشی به تشریح ۵ دلیل اصلی افزایش قیمت لایت کوین طی چند ماه پرداخته است.

۱. افزایش پذیرش لایت کوین توسط فروشندگان

در این گزارش آمده است که هدف از طراحی لایت کوین در سال ۲۰۱۱، ایجاد امکان پرداخت الکترونیکی همتابه‌همتا، فرامرزی و بدون دردسرهای معمول بود. در نتیجه، هر چیزی که بتواند به لایت کوین برای رسیدن به این هدف کمککند، به افزایش قیمت این رمزارز می‌انجامد.

تعداد فروشندگانی که لایت کوین را نیز به فهرست شیوه‌های پرداخت مشتریان خود افزودند از سال ۲۰۱۱ به این سو افزایش یافته است. اما از ۲ فوریه ۲۰۱۹، این روند افزایش بیشتری یافت. در این روز، حساب توئیتری اپلیکیشن موبایل پرداخت اسپند (Spend) اعلام کرد که کاربران می‌توانند با استفاده از لایت کوین در این اپلیکیشن، از بیش از ۴۰ میلیون فروشنده در سراسر دنیا خرید کنند.

۲. افزایش سرعت تراکنش‌ها

لایت کوین در زمینه افزایش سرعت تراکنش‌های خود با موفقیت خوبی روبرو شده است. تردیدی نیست که کاهش زمان انتظار برای انتقال لایت کوین از یک کیف پول به کیف پول دیگر، یکی از مولفه‌های مهمی است که سبب جذب کاربران بیشتر می‌شود.

لایت کوین ارز دیجیتال خرید فروش ماینینگ

گفتنی است هم تعداد گره‌های فعال بر روی شبکه بلاک چین لایت کوین و هم تعداد کانال‌های پرداخت بر روی شبکه لایتنینگ لایت کوین در سال جاری میلادی افزایش قابل توجهی داشته است. تعداد گره‌های فعال در ژانویه ۲۰۱۹ از ۱۰۰ مورد هم بیشتر شد. بر اساس گزارش سامانه ۱ML.com، تعداد این گره‌ها (در زمان نگارش این مطلب) ۱۷۵ بود.

همچنین تعداد کانال‌های پرداخت در ژانویه کمتر از ۳۰۰ مورد بود. اما این میزان در زمان نگارش این مطلب به بیش از ۱۱۰۰ مورد رسید.

۳. کاهش کارمزد تراکنش‌ها

کارمزد تراکنش‌ها در لایت کوین در سال گذشته، کاهش قابل توجهی داشت. این امر در نهایت به سود کاربرانی است که قصد استفاده از این رمزارز را دارند. کارمزد تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۹ حدود ۷۵ درصد کاهش داشته است. بر اساس گزارش بیت‌اینفوچارت (BitInfoChart)، انتشار نسخه ۰٫۱۷٫۱ هسته لایت کوین که در آن کارمزدها به یک دهم میزان جاری خواهد رسید، می‌تواند به افزایش بیشتر قیمت این ارز دیجیتال بیانجامد.

۴. سازوکارهای عرضه

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت لایت کوین و احتمال ادامه آن در آینده، به کاهش پاداش ماینرها مربوط می‌شود. در آگوست ۲۰۱۹، پاداش ماینرهای شبکه لایت کوین به نصف کاهش می‌یابد. این اقدام در نهایت سبب کاهش قیمت لایت‌ کوین‌های جدید ایجاد شده خواهد شد.

این امر سبب شده سرمایه‌گذاران زیادی به لایت کوین توجه کنند. در واقع استقبال سرمایه‌گذاران پیش از اجرایی شدن این طرح، از عوامل افزایش قیمت لایت کوین در چند ماه اخیر بوده است.

۵. توجه جدی‌تر به مساله محرمانگی

یکی دیگر از دلایل افزایش علاقه به لایت کوین، انتظار تغییرات فنی در هسته این رمزارز است. این تغییرات قرار است به افزایش محرمانگی تراکنش‌ها بیانجامد. در ژانویه ۲۰۱۹ بود که چارلی لی (بناینگذار لایت کوین) در یک توئیت اعلام کرد که «تعویض‌پذیری» (Fungibility)  تنها مشخصه پول سالم است که بیت کوین و لایت کوین از آن بی‌بهره‌اند. او در این سوئیت گفت:«من در تلاشم با اضافه کردن قابلیت تراکنش محرمانه، این قابلیت را به لایت کوین بیافزایم.»

در ۷ فوریه ۲۰۱۹، بنیاد لایت کوین اعلام کرد که قابلیت جدید به نام بیم (Beam) را طراحی کرده است. این قابلیت امکان ارسال تراکنش بدون امکان رهگیری را فراهم می‌سازد. این قابلیت با استفاده از میمبل‌ویمبل (Mimblewimble) طراحی شده است.

در گزارش اس‌فاکس آمده با وجود اینکه همه ارزهای دیجیتال در فوریه امسال افزایش قیمت داشتند، این افزایش برای لایت کوین به مراتب بیشتر بود. نمودار زیر، به مقایسه این افزایش قیمت می‌پردازد.

۵ دلیل دو برابر شدن قیمت لایت کوین در سال ۲۰۱۹

دیدگاه‌هایی دیگر درباره این گزارش

البته کارشناسان دیدگاهی متفاوت نسبت به این گزارش دارند. برای نمونه، متی گریناسپن (Mati Greenspan) بر این باور است که ۵ عامل مطرح شده دقیقا درست هستند. در مقابل، جوسیا هرناندز (Josiah Hernandez) که مدیر ارشد سرمایه‌گذاری صندوق ساتوشی کپیتال (Satoshi Capital) است نظر دیگری دارد. او می‌گوید افزایش قیمت صورت گرفته در چند ماه اخیر به خاطر افزایش امیدها به صعودی شدن بازار ارزهایدیجیتال و همچنین نصف شدن پاداش ماینینگ لایت کوین در چند ماه آینده بوده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads