مرداد ۹, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • نتایج یک پژوهش جدید: قانون متکاف فقط در درازمدت برای بیت کوین صدق می‌کند

نتایج یک پژوهش جدید: قانون متکاف فقط در درازمدت برای بیت کوین صدق می‌کند

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 24, 2019
  • 0
نتایج یک پژوهش جدید: قانون متکاف فقط در درازمدت برای بیت کوین صدق می‌کند

مطالعه جدیدی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد که قانون موسوم به متکاف یا متکالف (Metcalfe’s law) فقط در درازمدت قابل تعمیم به بیت کوین است و درستی این قانون برای شبکه بیت کوین در کوتاه‌مدت، پرسش‌برانگیز خواهد بود.

این مطالعه جدید «قانون متکاف و رفتار توده‌ای در بازار ارزهای دیجیتال» (Metcalfe’s law and herding behavior in the cryptocurrency market) نام دارد. پژوهشگرانی که این مطالعه را به انجام رساندند چنین نتیجه‌گیری کردند که قانون متکاف فعلا نمی‌تواند برای شبکه بیت کوین کاربرد داشته باشد.

قانون متکاف می‌گوید ارزش یک شبکه با مجذور تعداد کاربران متصل به آن متناسب است.

پژوهشگران در این مطالعه به بررسی داده‌های موجود از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ پرداختند. نتایج این بررسی نشانگر رفتار توده‌وار در شبکه بیت کوین بود. این پژوهشگران از شیوه‌ای به نام قانون لگاریتم نمایی متناوب (Log-Periodic Power Law) بهره گرفتند تا نوسانات مربوط به قیمت بیت کوین را در طول بازه‌های حباب قیمت ارزیابی کنند و در نهایت بتوانند بهترین زمانی که این روند تغییر می‌یابد را به دست آورند.

پژوهشگران در نهایت این گونه نتیجه‌گیری کردند: «نتایج این تحقیق نشان داد که قانون متکاف (یعنی تناسب ارزش شبکه با مجذور تعداد کاربران متصل به آن) برای بیت کوین در میان مدت تا بلندمدت جواب می‌دهد. با این وجود، درستی این قانون در کوتاه‌مدت برای شبکه مذکور جای تردید دارد.»

پژوهشگران برای انجام مطالعه خود، تعداد نشانی‌های منحصر‌به‌فرد (کیف پول) بیت کوین و نیز افزایش آنها در طول زمان را مورد بررسی قرار دادند. (گفتنی است تعداد گره‌های شبکه در این مطالعه مدنظر قرار نگرفت. با این وجود، این معیار نیز می‌تواند موضوعی برای پژوهشی دیگر باشد.)

نتایج یک پژوهش جدید: قانون متکاف فقط در درازمدت برای بیت کوین صدق می‌کند

همان طور که نمودار بالا به خوبی نشان می‌دهد، تعداد نشانی‌های یکتا در شبکه بیت کوین تا پایان ۲۰۱۷ روندی صعودی داشته است. با این وجود، نرخ رشد قیمت بیت کوین در بخش قابل توجهی از این بازه زمانی، با این افزایش هماهنگ نبود. البته قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ با تعداد کیف‌های پول بیت کوین هماهنگ شد و سپس هر دوکاهش یافتند.

به این ترتیب، قانون متکاف در این بازه زمانی برای شبکه بیت کوین صدق نمی‌کرد. با این وجود، شاید بتوان امیدوار بود که در درازمدت، شبکه بیت کوین بتواند با این قانون هماهنگ شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads