خرداد ۳, ۱۴۰۱

برنامه جدی روسیه برای انتشار ارز دیجیتال با پشتوانه نفت

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 23, 2019
  • 0
برنامه جدی روسیه برای انتشار ارز دیجیتال با پشتوانه نفت

گزارش‌ها حاکی از آن است که دومای دولتی روسیه به دنبال بررسی قانونی است که امکان انتشار ارز دیجیتال با پشتوانه نفتی را به این کشور می‌دهد.

اولگ نیکولایف (عضو کمیته سیاست اقتصادی دومای دولتی روسیه) می‌گوید که فرآیند بررسی این قانون در مراحل نهایی خود قرار دارد و در صورت تصویب، زمینه توسعه بیشتر فناوری بلاک‌ چین و ارزهای دیجیتال فراهم می‌شود.

ایگو یوسفف (وزیر سابق انرژي روسیه) نیز می‌گوید که یکی از پروژه‌هایی که تاکید زیادی بر روی آن وجود دارد، توسط مدیر شرکت انرجیا (Energia) عرضه شده است. این وزیر سابق دولت روسیه می‌گوید نقشه راه این پروژه در مراحل پایانی قرار دارد.

یوسفف به این نکته تاکید دارد که چنین ارز دیجیتالی به روسیه و هم‌پیمانانش امکان می‌دهد از هزینه‌های ناشی از تغییرات ناگهانی در ارزش دلار آمریکا، تحریم‌های تجاری، کارمزدهای مربوط به انتقال پول و موارد مشکل‌ساز دیگر مصون باشند.

این وزیر سابق دولت روسیه بر این باور است که دو گزینه برای پشتوانه این رمزارز وجود دارد. یک راه این است که ارزش ارز دیجیتال مذکور به یک تن از یک سوخت خاص وابسته باشد و راه دوم نیز احتساب ارزش تولید دی‌اکسید کربن است. او فکر می‌کند ارز دیجیتال این چنینی می‌تواند موجب افزایش شفافیت شده و بدون هزینه‌های جانبی می‌توان منشاء نفت انتقال یافته به کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار داد.

طرح روسیه شباهت زیادی به ارز دیجیتال پترو ونزوئلا دارد. پترو که در اکتبر ۲۰۱۸ منتشر شد، ظاهرا دارای پشتوانه نفت این کشور بوده و دور زدن تحریم‌ها علیه این کشور از کارکردهای تعریف شده برایش به شمار می‌رود.

به هر حال، ایگور کستیکف که یکی از مقامات عالی‌رتبه اقتصادی روسیه به شمار می‌رود تاکید دارد که لزومی ندارد ارز دیجیتال این کشور دارای پشتوانه نفتی باشد و هر منبع قابل تبادل دیگری را نیز می‌توان به عنوان پشتوانه برای آن به کار برد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads