مهر ۱۵, ۱۴۰۱

تحقق یک پیش‌بینی: مناطق ویژه اقتصادی رمزارزها در کشورهای مختلف

  • توسط حامد پاکدامن
  • فوریه 5, 2019
  • 0
منطقه ویژه اقتصادی رمزارزها

نه ماه قبل، نیک کارتر (Nic Carter) که یکی از مشهورترین تحلیل‌گران در دنیای رمزارزها به شمار می‌رود پیش‌بینی کرد طی کمتر از یک‌سال، شاهد ایجاد حداقل یک منطقه ویژه اقتصادی رمزارزها در یکی از کشورهای جهان خواهیم بود.

هنوز یک سال از این پیش‌بینی نگذشته که شاهدیم کشورهایی نظیر فیلیپین، کره‌ جنوبی و تایلند در حال کار برای ایجاد محیط‌های مناسب رشد کسب‌وکارهای مبتنی بر بلاک چین و رمزارزها هستند.

نیک کارتر که هم‌بنیانگذار کوین‌متریک (Coinmetric) است، به طور خاص به بررسی بنیادین روند رمزارزها می‌پردازد. او در آوریل ۲۰۱۸ در توئیتر خود، یک پیش‌بینی عجیب را مطرح کرد و آن هم ظهور نخستین مناطق ویژه اقتصادی رمزارزها در حداقل یک کشور جهان بود.

این پیش‌بینی کارتر نه تنها محقق شد، بلکه روند پیشرفت در این زمینه حتی از این پیش‌بینی نیز فراتر رفت.

رویش منطقه ویژه اقتصادی رمزارزها در آسیا

چندین دهه است که کشورها برای ایجاد کسب‌وکارهای جدید و نیز توسعه و نوآوری به ایجاد مناطق محدود جغرافیایی با نام مناطق ویژه اقتصادی می‌پردازند. این مناطق یک سری قوانین و مقررات ویژه دارند که از قوانین موجود در سایر نقاط همان کشور متفاوت است. معمولا معافیت‌های مالیاتی و مقررات کمتر سخت‌گیرانه گمرکی در این مناطق سبب می‌شود شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری در چنین مناطقی رغبت نشان دهند. این روند در نهایت به رشد مثبت اقتصادی این مناطق می‌انجامد.

گردش مالی محدود و مقررات سخت‌گیرانه از جمله مهم‌ترین مشکلاتی است که استارتاپ‌های حوزه بلاک چین و رمزارزها با آن روبرو هستند. این وضعیت در بازه‌های زمانی که بازار روند نزولی دارد به مراتب تشدید می‌شود.

فیلیپین یکی از کشورهایی است که مقرراتی تسهیل‌کننده را در منطقه ویژه اقتصاد کاگایان (Cagayan Special Economic Zone) برای استارتاپ‌های حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال تدوین کرده است. با این وجود، حتی در این منطقه نیز معافیت‌های مالیاتی و سایر مزایا فقط به تراکنش‌های صورت گرفته داخل این منطقه محدود می‌شود.

کره جنوبی نیز می‌کوشد از شرکت‌های فعال در حوزه بلاک چین و رمزارزها حمایت کند. یکی از احزاب سیاسی این کشور در اواخر سال گذشته میلادی پیشنهاد ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی رمزارزها و بلاک چین که مقررات معمول این کشور در این حوزه در آن اجرا نشود را پیشنهاد کرد

وون هی-یونگ (فرماندار جزیره جیجو کره جنوبی) بلاک چین را فرصتی برای این کشور به منظور پیشتازی در توسعه اینترنت می‌داند. یکی از مقامات این جزیره اعلام کرده که کره جنوبی در حال اصلاح ساختارها برای ایجاد اداره‌ای ویژه توسعه صنایع مبتنی بر بلاک چین در این جزیره هستند. احتمالا جزیره جیجو در آینده به عنوان قطب رمزارزها در این کشور ظاهر شود.

تایلند کشور آسیایی دیگری است که به سمت زمینه‌سازی برای میزبانی استارتاپ‌های بلاک چینی می‌رود. اخیرا کمیسیون اوراق بهادار و بورس این کشور با انبوهی از درخواست‌های مجوز از سوی استارتاپ‌های این حوزه روبرو شده است.

در صورتی که کشورهای دیگر نیز متوجه فعالیت این کشورها و منافعی که از این طریق به دست می‌آورند شوند، احتمالا شاهد ایجاد مناطق اقتصادی بیشتری در سایر نقاط دنیا هم خواهیم بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads