تیر ۱۰, ۱۴۰۱

احتمال عرضه ارز دیجیتال تلگرام تا چند هفته دیگر

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 26, 2019
  • 0
احتمال عرضه ارز دیجیتال تلگرام تا چند هفته دیگر

سامانه خبری روسی دی‌بل به تازگی در خبری مدعی شده تلگرام به سرمایه‌گذاران خود اعلام کرده که پروژه ارز دیجیتال ویژه این پیام‌رسان پیشرفتی ۹۰ درصدی داشته و تا مارس ۲۰۱۹ رونمایی می‌شود. تلگرام همچنین به این سرمایه‌گذاران گفته که به خاطر ماهیت نوآورانه این پروژه، احتمال تاخیر در رونمایی از آن هم وجود دارد.

تلگرام پروژه‌ای با نام شبکه باز تلگرام (Telegram Open Network) یا به صورت اختصاری «تون» (TON) را دنبال می‌کند. تون در واقع یک الگوی نوین برای تبادل داده بر بستر بلاک چین به شمار می‌رود. در این شبکه همچنین از یک ارز دیجیتال رمزنگاری‌شده با نام «گرام» (Gram) نیز استفاده خواهد شد.

تلگرام در سال گذشته با اعلام طرح خود برای اجرایی‌سازی این پروژه، به جذب سرمایه برای آن پرداخت. این جذب سرمایه که از طریق شیوه «عرضه اولیه سکه» (ICO) انجام شد، بسیار خبرساز بود. بنا بر اعلام تلگرام، این مجموعه موفق به جذب سرمایه‌ای ۱/۷ میلیارد دلاری برای پروژه تون شد. این موفقیت سبب شد تلگرام از تصمیم خود برای عرضه عمومی گرام نیز منصرف شود.

فقط افراد و شرکت‌ها با حداقل یک میلیون دلار سرمایه می‌توانستند در این پیش‌فروش شرکت کنند. در مجموع ۹۴ سرمایه‌گذار در این دور جذب سرمایه حضور داشتند و هر کدام به صورت متوسط مبلغ ۹ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام دادند. در دور اول نیز ۸۱ سرمایه‌گذار با متوسط ۱۰/۵ میلیون دلار سرمایه، در مجموع ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری را به انجام رساندند. گفتنی است ایرانیان و نیز شهروندان چند کشور دیگر حق شرکت در این پیش‌فروش را نداشتند.

این طرح که بر مبنای فناوری بلاک چین استوار است با هدف غیرمتمرکزسازی ارتباطات دیجیتال (از به اشتراک گذاری فایل گرفت تا وبگردی و انجام تراکنش‌های مالی) به انجام می‌رسد. فناوری بلاکچین مورد استفاده در این سامانه از نوع نسل سوم است و می‌تواند در هر ثانیه یک میلیون تراکنش را پردازش کند و در عین حال، هیچ هزینه‌ای نیز به همراه نداشته باشد.

جالب است بدانید یک کارشناس سرشناس بازار سرمایه اعلام کرد ارزش ارز دیجیتال تلگرام می‌تواند در ۵ سال آینده به ۲۰۰ میلیارد دلار برسد.

البته تلگرام در این میان تنها نیست. چندی پیش اعلام شد واتس‌اپ نیز به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال ویژه برای کاربران خود است.

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads