تیر ۱۰, ۱۴۰۱

وی-باک: جایگزین بیت کوین برای تبهکاران؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 21, 2019
  • 0
وی-باک

بازی فورتنایت (Fortnite) با بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر در سراسر دنیا، یکی از پرمخاطب‌ترین بازی‌ها در دنیا به شمار می‌رود. شرکت اپیک گیمز (Epic Games) که سازنده این بازی است نیز با ساخت آن به شهرت و ثروت دست یافته، به طوری که سپرده بانکی اپیک گیمز در سال ۲۰۱۸ به ۳ میلیارد دلار می‌رسید. اما به نظر می‌رسد افراد دیگری هم هستند که از این بازی به پول‌های کلان دست می‌یابند.

بر اساس گزارشی که به تازگی توسط نشریه ایندیپندنت منتشر شده، وب-باک (V-Buck) که پول مجازی در محیط این برنامه به شمار می‌رود به طور گسترده‌ای عنوان ابزاری برای پول‌شویی در دارک وب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از وی‌-باک برای پول‌شویی

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد هکرها از کارت‌های اعتباری سرقتی برای خرید وی-باک استفاده می‌کنند. این وی‌-باک‌های خریداری شده سپس با تخفیف به سایر کاربران فورتنایت فروخته می‌شود و به این ترتیب، عملیات پول‌شویی صورت می‌پذیرد. ابتدا شرکت امنیتی سیکسگیل (Sixgill) موجه این فعالیت غیرقانونی شد. کارکنان این شرکت امنیتی خود را به عنوان مشتری معرفی کرده و خریدهایی از این تبهکاران انجام دادند.

هنوز مشخص نیست تبهکاران چه مقدار پول را با این عملیات جابه‌جا کرده‌اند. با این وجود، آمارها نشان می‌دهد مقدار پولی که درون برنامه فورتنایت جابه‌جا می‌شود رشدی نمایی نسبت به رشد محبوبیت این بازی داشته است.

آیا وی-باک، جایگزینی برای بیت کوین در دارک وب است؟

بیت کوین از ابتدای پیدایش تاکنون مورد توجه تبهکاران در دارک وب بوده است. بر اساس آمار موسسه سایفرتریس (CipherTrace)، حجم بیت کوین گردش یافته در دارک وب از ژانویه ۲۰۰۹ تا سپتامبر ۲۰۱۸، بیش از ۲/۵ میلیارد دلار بوده است.

اما به نظر می‌رسد شرکت اپیک گیمز قصد دارد اقداماتی جدی را پیش از وخامت بیشتر اوضاع به انجام رساند. سخنگوی شرکت اپیک گیمز می‌گوید: «ما این موارد را جدی گرفته‌ایم و می‌دانیم که چنین اقدامات و کلاهبرداری‌هایی، ما و نیز کاربران‌مان را در خطر می‌آندازد. ما همیشه کاربران را به حفاظت از حساب‌های کاربری خود و تایید دو مرحله‌ای به جای استفاده از گذرواژه تشویق کرده‌ایم. همچنین به کاربران‌مان می‌گوییم که اطلاعات حساب کاربری خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.

گفتنی است آمارها نشانگر افزایش تعداد تراکنش‌های بیت کوین و در عین حال، کاهش ارزش آن در دارک وب در سال ۲۰۱۸ است.

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads