خرداد ۳, ۱۴۰۱

رایانه جدید کوانتومی آی‌بی‌ام، خطری برای آینده بیت کوین؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 14, 2019
  • 0

آی‌بی‌ام به تازگی از محصول جدید خود به نام «کیو سیستم وان» ( Q System One) در نمایشگاه سی‌ای‌اس ۲۰۱۹ (CES 2019 ) رونمایی کرد. این محصول یک رایانه کوانتومی و برای کاربردهای تجاری است. اما رونمایی از این محصول جدید، نگرانی‌هایی را در میان علاقمندان به ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین ایجاد کرده است.

اصلی‌ترین دلیل این نگرانی را باید در توان محاسباتی چشمگیر این رایانه‌ها دانست. در واقع، فناوری رایانش کوانتومی می‌تواند فناوری بلاک چین را عملا بی‌فایده کند. رایانه‌های کوانتومی از قدرت محاسباتی بسیار بالاتری حتی نسبت به رایانه‌های پیشرفته کنونی برخوردارند و می‌ةوانند الگوی کلی موجود در دنیای استخراج رمزارزها را به کلی متحول کنند. به این ترتیب، الگوریتم استخراج بیت کوین که همان گواه اثبات کار است، دیگر نمی‌تواند عاملی موثر برای جلوگیری از تمرکز توان پردازشی در اختیار یک رایانه مشخص باشد. این امر احتمالا به کاهش شدید قیمت بیت کوین می‌انجامد.

کیو سیستم وان

اما آیا این رایانه کوانتومی که قرار است به مشتریان عرضه شود، می‌تواند تهدیدی برای صنعت استخراج بیت کوین باشد؟ شاید بهتر باشد، ابتدا با ویژگی‌های این رایانه بیشتر آشنا شویم.

کیو سیستم وان

با وجود اینکه مشتریان می‌توانند این رایانه کوانتومی را خریداری کنند، آی‌بی‌ام امکان دسترسی به آن از طریق سرورهای ابری را فراهم ساخته است. اصلی‌ترین دلیل این امر را باید دشواری کار با این دستگاه دانست. این رایانه دارای تراشه‌های ۲۰-کیوبیت است. این شرکت اعلام کرده که استفاده از تراشه‌های ۵۰-کیوبیت می‌تواند برای مشتریان کارامدتر باشد.

اما مدیران آی‌بی‌ام می‌گویند این رایانه هنوز با شکل ایده‌آل خود فاصله زیادی دارد. اندرو چایلدز (استاد دانشگاه مریلند و یکی از پژوهشگران حوزه رایانش کوانتومی) می‌گوید: «این دستگاه از نظر من یک رایانه کوانتومی که بتواند همه مسایل رایانش کوانتومی را به انجام برساند نیست. این محصول را می‌توان یک نمونه اولیه دانست که به ما برای طراحی بهتر رایانه کوانتومی در آینده کمک می‌کند.»

به همین دلیل، به نظر نمی‌رسد این رایانه بتواند خللی در صنعت ماینینگ بیت کوین ایجاد کند.

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads