آذر ۹, ۱۴۰۱

آغاز مطالعات بانک مرکزی برای بهره‌گیری از فناوری بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژانویه 12, 2019
  • 0
بانک مرکزی بلاک چین

محمد طالبی دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به  اهمیت فناوری بلاک چین در امنیت شبکه  اظهار کرد: بسیاری از مشکلات موجود در دنیای مالی فعلی مانند جعل و کلاهبرداری با فناوری پیشرفته رمزنگاری که در بلاک‌ چین وجود دارد، کلاً متحول خواهد شد.

طالبی درباره اهمیت و ضرورت بررسی‌های جدی راجع به فناوری بلاک چین، با این مقدمه که بلاک چین یک فناوری جدیدی است که در دنیا مطرح شده و پیش‌بینی می‌شود تحول بزرگ در دنیا بعد از اینترنت باشد، افزود: پیش‌بینی می‌شود بلاک‌ چین تمام ساختار‌هایی که توسط اینترنت ایجاد شده  را وارد تحول جدیدی کند.

وی با بیان اینکه تحولات بزرگ در نظام مالی یکی از تغییراتی است که توسط فناوری بلاک‌ چین رقم خواهد خورد، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود که نظام مالی در عصر بلاک چین تا حد بسیار زیادی تغییر کند.

دبیرکل بانک مرکزی، مهم‌ترین خصوصیت بلاک‌ چین را تغییر ساختار‌های متمرکز در نظام مالی توصیف و ابراز کرد: بر مبنای این فناوری، ساختار‌های مبنی بر «نهاد‌های اداره‌کننده نظامات مالی به صورت متمرکز» تغییر خواهد کرد و در قالب فناوری دفتر کل توزیع شده که همان فناوری بلاک‌ چین هست، اداره خواهد شد. (در مطلبی با عنوان «تفاوت فناوری دفتر کل توزیع شده با بلاک چین» درباره تفاوت این دو مفهوم بیشتر توضیح دادیم.)

وی افزود: نظام های  مالی دنیا در حال حاضر بر نهاد‌های متمرکز مبتنی است؛ به عنوان مثال سوئیفت تمام تراکنش‌های بین کشور‌های دنیا و بانک مرکزی هر کشور و همه تراکنش‌های مالی درون آن کشور را اداره می‌کند، اما فناوری بلاک‌ چین این پاردایم را تغییر می‌دهد. یعنی دیگر نظارت متمرکزی وجود نخواهد داشت و هرچه هست در یک شبکه اتفاق می‌افتد.

طالبی با این بیان که نظام مالی بعد از بلاک‌چین وارد دنیای جالبی خواهد شد، تصریح  کرد: مثلاً تامین مالی جمعی، پدیده جدیدی در حوزه مالی است و معتقدم با فناوری بلاک‌ چین شکل جدیدی خواهد داشت و همچنین نظارت نهاد‌های نظارتی، به طریق دیگری اعمال خواهد شد ضمن اینکه نحوه مشارکت و سرمایه‌گذاری و حضور افراد در نظام مالی در یک حالت امنیت بالا بیشتری اتفاق خواهد افتاد.

دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بحث ارزهای دیجیتال مطرح شده، ادامه داد: هم اکنون کشور‌ها به سمت رمزارزهای ملی حرکت کرده‌اند که تحولاتی را ایجاد خواهد کرد و همچنین بازار‌های سرمایه به سمت ابزار‌هایی رفته‌اند که مبتنی بر بلاک‌چین است. وی از مطالعات متمرکز این بانک برای بهره گیری از فناوری بلاک‌ چین خبر داد.

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads