آذر ۷, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • ترون به دنبال اینترنت نامتمرکز و مدلی پایدار برای ارز دیجیتال

ترون به دنبال اینترنت نامتمرکز و مدلی پایدار برای ارز دیجیتال

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 25, 2018
  • 0
ترون به دنبال اینترنت نامتمرکز و مدلی پایدار برای ارز دیجیتال

جاستین سان (بنیانگذار و مدیرعامل شبکه بلاک چین ترون) به تازگی در مصاحبه‌ای با مجله آنلاین آی‌ان‌سی (Inc.) به تشریح نوآوری‌های مجموعه خود پرداخت. آنچه می‌خوانید گزارش این نشریه از این مصاحبه است:

درهم‌آمیزی ترون و بیت‌تورنت

یکی از پیشرفت‌های قابل توجه در حوزه ارزهای دیجیتال را باید در خریداری شرکت نرم‌افزاری بیت‌تورنت توسط ترون دانست. هر دوی این مجموعه‌ها به دنبال اینترنتی بدون مانع و البته نامتمرکز هستند. جاستین سان در این باره می‌گوید: «یکی از دلایل اینکه بیت‌تورنت را خریدیم این بود که علاوه بر اینکه تیم بسیار خوبی داشت، امکان مقیاس‌پذیری را به ما می داد. بیت‌تورنت هر ماه ۱۰۰ میلیون کاربر فعال دارد که سال آینده با بلاک چین روبرو خواهند شد. ترون و بیت‌تورنت همچنان هر کدام بر روی پروژه‌های خود کار خواهند کرد و در عین حال، در کنار یکدیگر در مسیر دستیابی به اینترنت نامتمرکز همکاری خواهند داشت.»

یکی از این همکاری‌ها در قالب پروژه‌ای موسوم به پروژه اطلس (Atlas Project) است که در سال آینده میلادی اجرایی می‌شود. جاستین سان در این باره می‌گوید: «این پروژه به کاربران بیت‌تورنت از طریق ارزهای دیجیتال انگیزه می‌دهد تا محتوای بیشتری را به اشتراک بگذارند. این پروژه قصد دارد شبکه همتابه‌همتا (P2P) بیت‌تورنت را به شبکه بلاک چین ترون پیوند دهد تا به این ترتیب امکان درهم‌آمیزی بیشتر آنها فراهم شود. قرار است در نشست نی‌ترون (niTRon) که در ۱۷ و ۱۸ ژانویه ۲۰۱۹ برگزار می‌شود بیشتر در این باره صحبت شود. ارایه آموزش‌های عمومی درباره ارزهای دیجیتال و نیز اینترنت نامتمرکز از دیگر اهداف این نشست است.

حمایت از توسعه‌دهندگان

برای اینکه این پروژه مروبط به اینترنت نامتمرکز عملی شود، باید توسعه‌دهندگان از ابزارهای لازم برای نوآوری برخوردار باشند. ترون به چند شیوه این ابزارها را فراهم می‌سازد. ترون به تازگی یک برنامه شتابدهنده را آغاز کرده که هدف از آن جذب توسعه‌دهندگان بیشتر به اکوسیستم ترون است.

جاستین سان در این باره می‌گوید: «فکر می‌کنم برنامه شتابدهی، ما را از سایرین متمایز می‌سازد زیرا این برنامه پایدار بوده و از اثربخشی بیشتری برخوردار است و در عین حال، کارمزد پایینتری نیز دارد. اصلی‌ترین مساله در این میان، آموزش به توسعه‌دهندگان در سراسر دنیاست. باید به آنها بگوییم که چرا بلاک چین اهمیت دارد و چرا ترون باید گزینه اصلی باشد. به همین دلیل بود که یک رقابت یک میلوین دلاری را برای توسعه نرم‌افزارهای نامتمرکز (DApp) ترتیب دادیم. با اختصاص جوایزی با ارزش مجموع یک میلیون دلار، جامعه توسعه‌دهندگان می‌تواند ایده‌ها یا پروژه‌های خود را در ترون عملی سازد.»

ترون علاوه بر این برنامه شتابدهنده، همچنین از ابزارهای دیگری نظیر ترون‌گرید (TronGrid)، ترون‌استودیو (TronStudio)، ترون‌وب (TronWeb) و ترون‌باکس (TronBox) به حمایت از توسعه‌دهندگان می‌پردازد.

بنیانگذار ترون می‌گوید: «اعضای این اجتماع تاکنون کیف‌های پول مبتنی بر مرورگر را برای استفاده راحت‌تر از نرم‌افزارهای توزیع شده و نیز کتابخانه‌هایی را برای تسهیل توسعه پروژه‌های بزرگ ایجاد کرده‌اند.» گفتنی است برای دسترسی به این منابع می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

ترون علاوه بر این موارد، در پروژه‌های خیریه نیز مشارکت دارد. این مجموعه ۳ میلیون دلار به بنیاد خیریه بایننس (Binance CharityFoundation) برای آموزش توسعه پایدار جهانی کمک مالی کرده است. سان می‌گوید: «بلاک چین محیطی همکارانه است و نیاز به پرورش دارد. خوشبختانه از نظر مالی در موقعیت خوبی بودیم تا بتوانیم الگویی برای سایرین در زمینه تفکر بلندمدت و نیز پشتیبانی از آنچه برای بهبود صنعت مورد نیاز است باشیم.»

ترون همچنین توجهی جدی به آینده مقررات برای ارزهای دیجیتال دارد و مایل است به عنوان الگویی از یک رمرارز موفق که واکنش درستی به مقررات دارد جلوه کند. سان در این باره می‌گوید: «ما با این پیش فرض عمل می‌کنیم که مقررات در این صنعت توسط نهادهای متعددی اعلام خواهد شد. ضروری است این بازار قانونمند شده و شیوه‌های خوب از شیوه‌های بد مجزا شود. ما به تازگی یک مدیر ارشد حقوقی را به کار گرفته‌ایم تا از همراهی درست با جامعه و دولت‌ها اطمینان یابیم.»

نوآوری‌هایی که در ترون روی می‌دهد، نمایانگر توانمندی‌های بالقوه بلاک چین است. در واقع بلاک چین چیزی فراتر از بیت کوین است و وقتش رسیده به شکلی جدی به آن توجه کنیم.

گفتنی است در مقاله‌ای با عنوان «وب نامتمرکز : گام بزرگ بعدی به سمت وب واقعی» بیشتر در این باره صحبت کردیم. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads