خرداد ۳, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • بنیانگذار بیت‌تورنت، ارز دیجیتال دوستدار محیط‌زیست عرضه می‌کند

بنیانگذار بیت‌تورنت، ارز دیجیتال دوستدار محیط‌زیست عرضه می‌کند

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 20, 2018
  • 0
بنیانگذار بیت‌تورنت، ارز دیجیتال دوستدار محیط‌زیست عرضه می‌کند

برم کوهن (Bram Cohen) که سابقه تاسیس بیت‌تورنت را در کارنامه خود دارد، اعلام کرد این بار به دنبال راه‌اندازی رقیبی جدی برای بیت کوین است. این ارز دیجیتال جدید که «چیا» (Chia) نام دارد، بر خلاف بیت کوین، مصرف برق زیادی نداشته و دوستار محیط زیست است. چیا قرار است با شعار «پول سبز برای دنیای دیجیتال» عرضه شود. بر خلاف بیت کوین که از سازوکار گواه اثبات کار استفاده می‌کند، چیا از گواه اثبات فضا (proof-of-space) بهره می‌گیرد. در این شیوه، فرآیند استخراج از فضای هارددیسک رایانه کاربران استفاده می‌کند.

آقای کوهن در گفتگو با نشریه بریکر (‌Breaker) اعلام کرد فضای ذخیره بر روی هارددیسک در همه جا وجود دارد و در بسیاری از موارد، از حجم قابل توجهی از آن استفاده نمی‌شود. او در این مصاحبه گفت: «ایده کار این است که از این منابع ذخیره اطلاعات استفاده می‌کنیم. مردم فضای ذخیره زیادی بر روی لپ‌تاپ و یا سایر دستگاه‌های خود دارند که استفاده نمی‌شود. این فضاها روی هم رفته آن قدر زیاد می‌شود که اگر بخواهید برای ایجاد مزرعه استخراج به خرید هارددیسک بپردازید، ورشکست می‌شوید.»

کوهن می‌گوید این شیوه علاوه بر اینکه نیاز به مراتب کمتری به مصرف انرژي دارد، از امنیت بیشتری نیز نسبت به بیت کوین برخوردار است. گفتنی است برم کوهن در سال ۲۰۰۱ و هنگامی که دانشجوی دانشگاه بوفالو بود، بیت‌تورنت را خلق کرد.

کوهن می‌گوید با وجود اینکه خرید سخت‌افزار لازم برای حمله به شبکه بیت کوین، هزینه چشمگیری دارد، اما این کار شدنی است. اما او می‌گوید، حمله به شبکه چیا حتی از آن هم سخت‌تر است: «برای حمله به چیا، باید به منابعی بیشتر از آنچه در شبکه وجود دارد دسترسی داشته باشید. وقتی شبکه به اندازه کافی گسترده شد، هزینه دستیابی به تجهیزاتی معادل آنچه در شبکه موجود است، حتی از هزینه خرید دستگاه‌های اسیک برای حمله به شبکه بیت کوین نیز بیشتر خواهد شد.

با وجود اینکه گواه اثبات فضا حداقل روی کاغذ از امنیت بالایی برخوردار است، محدودیت‌هایی نیز دارد و آن هم امکان حمله پیدایش (genesis attack) است. در این نوع حمله، یک فرد تبهکار که بخش قابل توجهی از منابع شبکه را در دست دارد، یک بلاک چین جدید ایجاد می‌کند و هدفش نیز جایگزینی آن به جای بلاک چین موجود خواهد بود. اگر این جایگزینی صورت گیرد، اکثریت گره‌ها این بلاک چین جدید را می‌پذیرند. به این ترتیب تراکنش‌های قبلی لغو شده و سکه‌ها به عامل حمله می‌رسد.

برای جلوگیری از چنین اتفاقی، کوهن پیشنهاد سازوکار گواه اثبات زمان را داده است. با کمک این سازوکار، انجام چنین حمله‌ای بسیار زمان‌بر خواهد شد. کوهن قرار بود این ارز دیجیتال را تا پایان سال جاری میلادی عرضه کند. با این وجود ظاهرا هنوز پروژه به مرحله بهره‌برداری نرسیده است.

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads