تیر ۱۰, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • استفاده دانشجویان ایرانی در بریتانیا از بیت کوین برای دور زدن تحریم‌ها

استفاده دانشجویان ایرانی در بریتانیا از بیت کوین برای دور زدن تحریم‌ها

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 18, 2018
  • 0
استفاده دانشجویان ایرانی در بریتانیا از بیت کوین برای دور زدن تحریم‌ها

برخی دانشجویان ایرانی مقیم بریتانیا برای انجام تراکنش‌های مالی خود از مبدا ایران، به سراغ ارزهای دیجیتال رفته‌اند.

به گزارش نشریه گاردین، صدها دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های بریتانیا به تحصیل مشغولند. به خاطر تحریم‌های موجود، این دانشجویان به خدمات بانکی دسترسی ندارند و در نتیجه نمی‌توانند مواردی نظیر شهریه خود را پرداخت کنند. پارسا سادات دانشجوی ۲۳ ساله دانشگاه ریدینگ در بریتانیاست. به او گفته شده یا باید به ایران برود و شهریه مورد نیاز را با خودش به همراه آورد یا اینکه از شرکت در کلاس‌ها محروم می‌شود.

مای ساتو (استاد دانشگاه ریدینگ) در این باره می‌گوید: «حتی اگر بتواند کمک مالی لازم برای بلیت رفت و برگشت پارسا را تهیه کرد، باز هم حمل حجم زیادی پول از مبدا کشوری که عنوان پرمخاطره به آن داده شده، دشواری‌های زیادی دارد. بی‌تردید دانشگاه راه درستی را در پیش نگرفته است. پارسا خودش فکر می‌کند که حتی حمل کردن هزاران پوند به صورت نقدی به خودی‌خود خطرناک است.»

گرایش دانشجویان‌ایرانی به بیت کوین

با توجه به اینکه گزینه قابل ملاحظه‌ای برای جابه‌جایی پول برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور باقی نمانده، بسیاری از آنها به بیت کوین روی آورده‌اند. مازیار بهاری (سردبیر ایران‌وایر) به خبرنگار گاردین می‌گوید بسیاری از دانشجویان ایرانی از بیت کوین به عنوان ابزاری برای دورزدن تحریم‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند. پروتکل بنیادین بیت کوین به شکلی غیرمتمرکز است. در نتیجه، هیچ سازمان متمرکزی نمی‌تواند روی آن کنترلی داشته باشد. رمزگذاری مبدا تا مقصد در پروتکل بیت کوین سبب می‌شود تراکنش‌های صورت گرفته در آن تا حد زیادی به صورت ناشناس صورت گیرد.

هر پدر و مادری که فرزندش در خارج از ایران تحصیل می‌کند می‌تواند مقداری بیت کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران خرید و آن را به کیف پول یکی از اقوام یا دوستان در جایی دیگر در دنیا بفرسند. گیرنده به محض دریافت بیت کوین می‌تواند آن را دوباره از طریق صرافی ارز دیجیتال به پول تبدیل کند.

کل این فرآیند بدون نیاز به مجوز از سوی سازمان‌های دولتی صورت می‌گیرد. با این وجود، برخی دولت‌ها شهروندان خود را به گزارش تراکنش‌های خود با ارز دیجیتال ملزم می‌کنند. هدف از این تدابیر، جلوگیری از اقداماتی نظیر پولشویی و نیز تامین مالی فعالیت‌های تروریستی است.

در صورت علاقه می‌توانید مطلب «سرمایه گذاری روی بیت کوین :‌ نکاتی آموزشی برای تازه‌کاران» را نیز مطالعه بفرمایید. همچنین مطلب «خرید بیت کوین: آموزش گام به گام و تصویری» نیز می‌تواند برایتان سودمند باشد. 

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads