مرداد ۱۷, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • معاون توسعه مدیریت معاونت علمی: بلاک‌ چین می‌تواند موجب توسعه اقتصادی کشور شود

معاون توسعه مدیریت معاونت علمی: بلاک‌ چین می‌تواند موجب توسعه اقتصادی کشور شود

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 18, 2018
  • 0
بلاک چین توسعه اقتصادی علیرضا دلیری

علیرضا دلیری در جلسه بلاک چین و ارز دیجیتال که با حضور فعالان این عرصه و نهادهای ذی‌ربط در معاونت علمی برگزار شد، گفت:  باید در کشور شرایطی فراهم کنیم که با دیگر کشورها هماهنگ شویم. از جمله این فناوری‌ها نیز می‌توان به فناوری بلاک‌ چین اشاره کرد که توانسته خدمات موثری در دنیا ارائه دهد و با اقبال جامعه جهانی مواجه شود. به‌طوری‌که تا کنون بیش از ۱۴۰ کشور دنیا از این فناوری بهره می‌برند.

او افزود: معاونت علمی به این علت که متولی فناوری است، خود را موظف می‌داند به تازه‌ترین فناوری‌ها ورود پیدا کرده و از آن استفاده کند. دیگر زمانه‌ای که هر شهر و استان می‌توانست فعالیت خود را محدود کند، طی شده و امروز فناوری موجب سیستم ارتباطی میان تمام نقاط دنیا و توسعه شده است.

دلیری گفت: امروز فناوری اطلاعات به زیرساخت فناوری تمام کسب‌وکارها تبدیل شده است و فناوری‌های نو می‌تواند بستری برای توسعه کشور فراهم کند. کشوری که بر روی بستر اینترنتی پایه‌گذاری شود توسعه پیدا می‌کند. همان‌طور که اقبال جهانی هم در این سال‌ها قابل توجه بوده است. اقداماتی که پیش‌ از این سال‌ها به طول می‌انجامید در این زمان ماهیانه و هفتگی پیش می‌رود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی خاطرنشان کرد: فناوری‌هایی مانند بلاک چین برای حاکمیت‌ها دغدغه ایجاد می‌کند، اما باید در نظر داشت که نفع این فناوری‌ها از ضرر آن بیشتر است.

وی افزود: به همین منظور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ماه‌های گذشته این فناوری را به خوبی رصد کرده و رشد آن را دریافته است. در نتیجه تصمیم به ورود در این حوزه و تشکیل تیم کارشناسی از بخش خصوصی گرفته شد. پس از تبادل‌نظر و پالایش به این جمع‌بندی رسیدیم که این فناوری ظرفیت خوبی برای تعمیم دادن در حوزه‌های مختلف کشور دارد.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با اشاره به این که فناوری بلاک‌چین به گسترش شفافیت در کشور و همچنین کاهش بوروکراسی کمک می‌کند، گفت: طی بررسی‌های به‌عمل‌آمده دریافتیم که این حوزه علاوه بر بستر مناسب نیاز دارد برخی گلوگاه‌ها از بستر سخت‌گیرانه جدا شود.

وی گفت: با پیشرفتی که طبق نخستین مصوبه صورت گرفته امیدواریم در ماه‌های آینده بتوان حوزه بلاک‌ چین را در ایران رسمیت بخشید. تلاش خود را می‌کنیم تا با نگاه علمی این مسیر طی شود و یافته‌های تخصصی را به خوبی به دستگاه‌های مختلف ارائه کنیم و همراهی آنها را دریافت کنیم.

دلیری تاکید معاونت علمی را بر فعالیت بخش خصوص عنوان کرد و افزود: این معاونت همچنان تلاش می‌کند نقش حمایت‌کننده و تسهیل بخش ایفا کند. تا امروز نیز با نیروهای خوب و علمی همراهی و همفکری داشته، ظرفیت‌سازی کرده و امید است این فرصت‌ها در آینده رشد کند.

وی ادامه داد: رشد حوزه بلاک‌چین از دیگر حوزه‌های فناوری سرعت بیشتری دارد و اگر توانیم ظرفیت‌های کشور خود را بشناسیم از جامعه جهانی جا می‌مانیم. در نتیجه بستری برای توجه به این حوزه فراهم کردیم که با استقبال جوانان مواجه شده و امیدواریم این اقبال ادامه پیدا کند.

دلیری یادآور شد: این لزوم احساس می‌شود که در این مورد مشخص بخش از دولت نیز به عنوان حلقه ارتباطی هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی حضور پیدا کند. در صورت رشد این بستر و همکاری با دولت می‌توان وضعیت اقتصادی کشور را توسعه بخشید.

جهت آشنایی بیشتر با این فناوری توصیه می‌کنیم مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را نیز مطالعه بفرمایید. 

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads