آذر ۷, ۱۴۰۰

استفاده از بلاک چین برای مبارزه با فساد اداری در اوکراین

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 17, 2018
  • 0

یولیا تیموشنکو (نخست‌وزیر سابق اوکراین) که خود را برای رقابت انتخاباتی در بهار ۹۸ آماده می‌سازد وعده داده از فناوری بلاک چین برای مبارزه با فساد در نظام اداری این کشور استفاده کند.

خانم تیموشنکو در یک پست فیسبوکی در آستانه روز جهانی مبارزه با فساد، این وعده را مطرح کرد. او بلاک چین را ابزاری موثر برای مدیریت دولتی عنوان کرد. این سیاستمدار اوکراینی بر این باور است که به منظور جلوگیری از بروز فساد در سطوح مختلف حاکمیتی در این شکور، اسناد و مدارک دولتی باید بر بستر بلاک چین ذخیره شوند.

یکی از حوزه‌هایی که خانم تیموشنکو به آن اشاره کرده، دادگستری است. نظام قضایی اوکراین به خاطر دخالت سیاست‌مداران و رشوه‌خواری گسترده، دچار مشکلاتی جدی است. نخست‌وزیر سابق اوکراین در این باره می‌گوید: «بلاک چین یک فناوری عالی برای مبارزه با فساد است که تجربه جهانی نیز گواه همین امر است. به منظور از بین بردن فساد در ادارات دولتی و حفاظت از داده‌ّای شخصی شهروندان، باید همه مدارک دولتی را بر بستر بلاک چین قرار دهیم.»

جالب است بدانید، کمیسیون انتخابات اوکراین به دنبال استفاده از فناوری بلاک چین برای برگزاری انتخابات در این کشور است. این کمیسیون چندی پیش از ۲۸ گره بر روی بلاک چین نم (NEM) برای اجرای آزمایشی این طرح استفاده کرد. گفتنی است این کمیسیون همچنان بر روی این طرح فعالیت می‌کند.

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads