مهر ۵, ۱۴۰۱

برق ارزان در ایران، استخراج‌کنندگان خارجی را جذب می‌کند

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 17, 2018
  • 0
برق ارزان در ایران، استخراج‌کنندگان خارجی را جذب می‌کند

با کاهش قیمت بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال، بسیاری از استخراج‌کنندگان این رمزارز را با مشکلاتی جدی روبرو کرده است. برخی از این ماینرها به خاطر بالاتر بودن هزینه استخراج در درآمد آن، فعالیت‌های خود را تعصیل کرده‌اند. برخی دیگر نیز به دنبال منابعی جدید هستند. دراین میان، ایران به خاطر پایین بودن هزینه برق در آن به یکی از اصلی‌ترین مناطق جذاب برای استخراج بیت کوین تبدیل شده است.

استخراج بیت کوین، برق زیادی مصرف می‌کند. به همین دلیل، فرآیند استخراج فقط به شرطی سودده است که فروش بیت کوین استخراج شده از هزینه برق و سایر هزینه‌های عملیاتی کمتر باشد. در برخی از کشورها نظیر نروژ، یارانه برق به کاربرانی که به استخراج بیت کوین می‌پردازند تعلق نمی‌گیرد و همین امر سبب غیراقتصادی شدن عملیات استخراج می‌شود.

مهدی دهقان یکی از پژوهشگران ایرانی در حوزه بلاک چین است که در شرکت آریاتک حضور دارد. او می‌گوید این شرکت در حال مذاکره با چند سرمایه‌گذار بالقوه خارجی برای عملیات استخراج بیت کوین در ایران است. برخی از این سرمایه‌گذاران از کشورهای فرانسه، اسپانیا، ارمنستان و اوکراین هستند.

شرکت آریاتک قراردادی مهم را با شرکت اسپانیایی کوینپادز (Coinpods) امضاء کرده است. این شرکت که در زمینه استخراج رمزارزها فعالیت دارد، می‌توان مراکز ویژه استخراج بیت کوین (موسوم به مزرعه استخراج) را در ایران راه‌اندازی کند. این فرآیند سه مرحله‌ای خواهد بود.

مهدی دهقان در این باره می‌گوید: «مرحله اول آزمایشی است که هم‌اکنون در حال جریان است. مرحله دوم به ایجاد زیرساخت‌های جدید با حضور طرفین اختصاص دارد که این مرحله نیز تا حدی پیش رفته است. مرحله سوم نیز جذب سرمایه‌گذارانی بیشتر از کشورهای دیگر است.»

گفتنی است واردات تجهیزات استخراج به ایران قانونی بوده و این فعالیت به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته شده است.

پیشگامی چینی‌ها برای استخراج بیت کوین در ایران

به نظر می‌رسد ماینرهای چینی، زودتر از سایرین گفتگوهای تجاری خود را با طرف‌های ایرانی آغاز کردند. یک شرکت چینی که نخواست نامش فاش شود (به خاطر ترس از واکنش منفی دولت چین) گفت که تاکنون حدود ۲ هزار دستگاه استخراج ارز دیجیتال را به ایران فرستاده است. او می‌گوید: «ایران از منابع گسترده گاز طبیعی برخوردار است و به همین دلیل هزینه برق در ایران زیر ۴ دهم یوان (۶ دهم سنت) است. ایران هیچ شرکت سازنده تجهیزات استخراج ندارد. اکنون که دستگاه‌های کارکرده و دست‌دوم استخراج در چین با قیمتی ارزان در چین فروخته می‌شود، فرصت خوبی برای حضور در ایران است. ایران برق ارزانی دارد و می‌توان طی یک یا دو ماه در این کشور به سوددهی رسید.»

گفتنی است خسرو سلجوقی (عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات) چندی پیش اعلام کرد ایران می‌تواند به قطب استخراج ارزهای دیجیتال در دنیا بدل شود.

همچنین در مطلبی تحلیلی با عنوان «آیا استخراج بیت کوین به تقویت اقتصاد می‌انجامد؟» به بررسی جنبه‌های مختلف اثرات این صنعت بر اقتصاد پرداختیم. 

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads