آذر ۹, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • پیاد‌ه‌سازی سامانه بلاک چین صنعت نفت (از استخراج تا فروش) توسط آی‌بی‌ام

پیاد‌ه‌سازی سامانه بلاک چین صنعت نفت (از استخراج تا فروش) توسط آی‌بی‌ام

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 10, 2018
  • 0
پیاد‌ه‌سازی سامانه بلاک چین صنعت نفت (از استخراج تا فروش) توسط آی‌بی‌ام

شرکت ملی نفت ابوظبی با همکاری شرکت آی‌بی‌ام قصد سامانه‌ای مبتنی بر فناوری بلاک چین را برای مدیریت بهتر زنجیره تامین نفت، از لحظه استخراج از چاه تا رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی طراحی کند.

این سامانه برای مدیریت انواع محصولات تولیدی توسط این شرکت به کار گرفته خواهد شد. رهگیری، اعتبارسنجی و اجرای تراکنش‌های مختلف از اصلی‌ترین قابلیت‌های این سامانه است. این پروژه با هدف افزایش کارایی و نیز ایجاد شفافیت بیشتر در مراحل مختلف زنجیره تامین صورت می‌گیرد.

پیش از این نیز پروژه‌های مشابهی برای صنعت نفت تعریف شده بود. با این وجود، این پروژه یک تفاوت اساسی با سایر پروژه‌های مشابه دارد و آن هم اینکه بر کل زنجیره تامین نفت و گاز تمرکز دارد. این در حالی است که سایر پروژه‌ها فقط بر روی بخشی از این زنجیره (نظیر فروش) تمرکز می‌کنند.

زاهد حبیب (معاون امور صنایع شیمیایی و نفت آی‌بی‌ام) در باره پروژه مذکور می‌گوید: «شرکت ملی نفت ابوظبی با اجرای این پروژه آزمایشی، گامی بزرگ به سمت مدیریت مالی سرمایه بر می‌دارد. به زبان ساده اینکه این پروژه امکان ردگیری دقیق هر قطره نفت و ارزش آن را از چاه نفت تا هنگامی که به دست مشتری برسد فراهم می‌سازد.»

پروژه بلاک چینی شرکت ملی نفت ابوظبی امکان رهگیری ارزش حجمی و نیز مالی نفت را فراهم می‌سازد. گاز، میعانات و گوگرد از جمله برخی محصولاتی هستند که تحت پوشش این سامانه قرار می‌گیرند.

این خبر در حاشیه نشست پایتخت انرژي جهان در لندن اعلام شد. مدیر امور دیجیتال شرکت ملی نفت ابوظبی ضمن «تحول‌ساز» خواندن فناوری بلاک چین گفت: «بلاک چین به کاهش قابل توجه هزینه‌های اجرایی می‌انجامد. این امر از طریق از بین بردن فرآیندهای زمان‌بر و نیازمند نیروی انسانی، تقویت بازاریابی و فروش محصولات‌مان و نیز ایجاد ارزشی بلندمدت صورت می‌گیرد.»

گفتنی است در مطلبی دیگر با عنوان «استقبال گسترده شرکت‌های نفتی از فناوری بلاک چین» به واکاوی بیشتر نقش این فناوری در صنعت مذکور پرداختیم. 

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads