آذر ۹, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • عزم جدی دولت ایالات متحده برای رهگیری تراکنش‌های مونرو و زی‌کش

عزم جدی دولت ایالات متحده برای رهگیری تراکنش‌های مونرو و زی‌کش

  • توسط حامد پاکدامن
  • دسامبر 8, 2018
  • 0
عزم دولت ایالات متحده به رهگیری تراکنش‌های مونرو و زی‌کش

اداره امنیت داخلی ایالات متحده (The US Department of Homeland Security) که وظیفه مدیریت حوزه‌هایی نظیر مرزبانی، مبارزه با تروریسم و امنیت سایبری را بر عهده دارد اعلام کرد به دنبال طراحی سامانه‌ای برای پایش رمزارزهایی که تراکنش‌ها را محرمانه نگه می‌دارند (نظیر مونرو و زی‌کش) است.

در طرح مذکور هنوز قطعی نشده، بندهایی به عنوان حوزه‌های جدید عملکردی در سال ۲۰۱۹ میلادی تعریف شده است. در این طرح از «تمایل شدید به رهگیری و شناسایی تراکنش‌ها و اقدامات دارای ماهیت غیرقانونی بر بستر بلاک چین» سخن به میان آمده است. این نهاد قصد دارد در فاز اول این طرح، یک اکوسیستم تحلیلی برای این کار ایجاد کند. فاز دوم نیز دربردارنده اجرایی‌سازی یک طرح آزمایشی به منظور شناسایی چندین تراکنش به عنوان نمونه خواهد بود. در فاز سوم نیز این سامانه به صورت کامل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

محرمانگی در بلاک چین: از توهم تا واقعیت

یکی از باورهای نادرست بسیاری از افراد این است که تراکنش‌های صورت گرفته در بلاک چین به صورت کامل محرمانه هستند. سوابق تراکنش‌ها در بلاک چین هرگز پاک نمی‌شود و موجودی همه کیف‌های پول موجود در آن به صورت کامل در معرض دید قرار دارد. با وجود اینکه مشخصات کاربران در تراکنش‌ها نمایش داده نمی‌شود، اما می‌توان با طی کردن مراحلی به شناسایی هویت این کاربران پرداخت.

در این میان، دو رمزارز خاص یعنی زی کش و نیز مونرو را می‌توان از جمله استثنائات دانست. مونرو به کاربران خود امکان پنهان نگه داشتن موجودی کیف پول، ایجاد نشانی‌های پنهانی و نیز پیچیده مسیر تراکنش‌های صورت گرفته را می‌دهد.

دقت داشته باشید که الزاما تبهکاران جذب چنین رمزارزهای نمی‌شوند. فرار از پرداخت مالیات و نیز باور برخی افراد که هر کسی حق دارد پول خود را بدون بر جای گذاشتن هر نوع ردی صرف کند (یعنی مشابه صرف پول نقد) از دیگر دلایل گرایش به این رمزارزهاست.

در صورت تمایل به آشنایی با این موضوع توصیه می‌کنیم مطلب «نگاهی به شیوه‌های ارزیابی امنیت رمزارزها» که به واکاوی بیشتر چنین رمزارزهایی می‌پردازد را نیز مطالعه بفرمایید. 

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads