آذر ۹, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • هشدار کسپرسکی: روی آوری تبهکاران سایبری از باج‌افزار به بدافزارهای استخراج ارز دیجیتال

هشدار کسپرسکی: روی آوری تبهکاران سایبری از باج‌افزار به بدافزارهای استخراج ارز دیجیتال

  • توسط حامد پاکدامن
  • نوامبر 30, 2018
  • 0
تبهکاران سایبری از باج‌افزار به بدافزارهای استخراج ارز دیجیتال

شرکت امنیت سایبری کسپرسکی (Kaspersky) به تازگی در گزارشی به روند روی آوردن تبهکاران سایبری از باج افزار به انواع بدافزارهای استخراج پنهانی ارز دیجیتال اشاره کرد. بر اساس این گزارش، سودآوری بسیار بیشتر ناشی از این بدافزارهای استخراج رمزارزها، اصلی‌ترین دلیل این تغییر رویه به شمار می‌رود.

در این گزارش آمده است کاهش افزایش حملات دی‌داس (DDoS) و کاهش سودآوری آن برای تبهکاران از یک سو و دشوار بودن شناسایی بدافزارهای استخراج ارزهای دیجیتال از جمله برجسته‌ترین ریشه‌های این روند به شمار می‌رود.

هزینه طراحی بدافزارهای استخراج پنهانی ارزهای دیجیتال پایین است. همچنین بسیاری از این تبهکاران از برنامه‌های آماده استفاده می‌کنند و یا با اندکی تغییر از آنها بهره می‌برند. استفاده از نرم افزار تحت وب کوین‌هایو (Coinhive) که برای استخراج مونرو به کار می‌رود نیز به شدت افزایش یافته است.

در گزارش شرکت امنیتی کسپرسکی می‌خوانیم: «استخراج رمزارزها تفاوت آشکاری با باج افزارها دارد. اگر این فرآیند درست اجرا شود، احتمال اینکه صاحب دستگاه آلوده از وجود این بدافزار آگاه شود بسیار پایین است.» در این گزارش همچنین آمده است که کاهش قیمت ارزهای دیجیتال در سال جاری موجب کاهش قابل توجه فعالیت‌های این چنینی شد. با این وجود، خطر آلودگی به چنین بدافزارهایی همچنان وجود دارد. در واقع، بسیاری از بات‌نت‌های معروف در حال روی آوردن به استخراج رمزارزها هستند.

تبهکاران مونرو را ترجیح می‌دهند

مونرو یک ارز دیجیتال امنیت محور است که در بسیاری از صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال دنیا خرید و فروش می‌شود. مونرو یکی از ارزهای دیجیتال مورد علاقه تبهکاران است. بر اساس گزارش کسپرسکی «دلیل علاقه تبهکاران به مونرو به خاطر الگوریتم ناشناس، ارزش به نسبت بالا در بازار و نیز سهولت در فروش آن» است.

مونرو دارای الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) است. به این ترتیب با استفاده از سی‌پی‌یو و نیز کارت گرافیک می‌توان به استخراج آن پرداخت. در نتیجه، رایانه‌های معمولی می‌توانند قربانی بدافزارهای استخراج پنهانی مونرو باشند. برخی آمارها نشانگر آن است که ۵ درصد از مجموع مونرو استخراج شده در واقع توسط این فعالیت‌های غیرمجاز و بدون اطلاع کاربر ایجاد شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads