اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰

دارپا هم به کاروان بلاک چین می‌پیوندد

  • توسط samsam
  • نوامبر 24, 2018
  • 0
دارپا هم به کاروان بلاک چین می‌پیوندد

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا موسوم به دارپا (DARPA) قرار است از فناوری بلاک چین در طرح‌های آتی خود استفاده کند. این نهاد احتمالا به بررسی کاربردهای کمتر شناخته‌شده فناوری بلاک چین خواهد پرداخت. دارپا طرحی را برای جمع‌آوری اطلاعات از فعالان حوزه بلاک چین آغاز کرده است.

یکی از حوزه‌هایی که دارپا به بررسی آن خواهد پرداخت، مواردی است که بلاک چین‌های عمومی می‌توانند بدون مشوق‌های مالی عمل کنند. شبکه‌های بلاک چین عمومی نظیر بیت کوین و یا بلاک چین یک سری مشوق‌ها را به افرادی که توان پردازشی خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند (یعنی همان ماینرها) می‌دهد. این مشوق‌ها در قالب استخراج سکه‌های جدید است و در ازای تلاش ماینرها برای اضافه کردن بلوک‌های جدید و اطمینان خاطر از امنیت شبکه به آنها تعلق می‌گیرد. در این میان، دارپا تمایل دارد شیوه‌های جایگزین دیگری را به کار گیرد.

عدم ارایه مشوق‌های مالی (نظیر رمزارزها یا چیزهای مشابه) از مهم‌ترین اهداف دارپاست. با این وجود، این آژانس از ارایه موارد ارزشمند دیگری نظیر منابع پردازشی به مشارکت‌کنندگان در شبکه بلاک چین استقبال می‌کند.

یکی دیگر از اهدافی که دارپا دنبال می‌کند، دستیابی به ابزار یا شیوه‌ای برای بررسی متمرکز و یا توزیع‌شده بودن پروتکل بلاک چین است. واقعیت این است که برخی از پروتکل‌های بلاک چین عمومی با وجود ادعای متمرکز بودن، دارای ساختاری مشابه ساختارهای متمرکز هستند. این امر می‌تواند اثرات گوناگونی بر امنیت شبکه داشته باشد.

البته این اولین بار نیست که دارپا به فناوری بلاک چین علاقه نشان داده است. این آژانس حدود دو سال پیش نیز اعلام کرد به دنبال یک پلتفرم ارتباطی است که در آن، پیام‌ها بر بستر یک پروتکل امن نامتمرکز تبادل شوند. این پلتفرم ظاهرا قرار است در مناطقی که دسترسی به تجهیزات ارتباطی وجود ندارد به کار رود.

در صورت تمایل می‌توانید مطلب «بلاک چین چیست و چطور کار می‌کند؟» را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶