مهر ۵, ۱۴۰۱

پروژه بلاک چین آکسفام برای توانمندسازی برنج‌کاران کامبوجی

  • توسط حامد پاکدامن
  • نوامبر 17, 2018
  • 0
پروژه بلاک چین آکسفام برای توانمندسازی برنج‌کاران کامبوجی

سازمان جهانی خیریه آکسفام (Oxfam) یک پلتفرم مبتنی بر فناوری بلاک چین را با هدف افزایش شفافیت و رهگیری محصولات در زنجیره تامین برنج در کامبوج راه‌اندازی کرده است.

این پلتفرم که بلاک‌رایس (BlocRice) نام دارد از فناوری دفتر کل توزیع شده برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. به گزارش نشریه خمر تایمز، در این قراردادها، اطلاعاتی همچون قیمت برنج ارگانیک، حجم برنج خریداری شده و نیز شیوه حمل‌ونقل آن ثبت می‌شود.

این پروژه در ابتدا برای ۵۰ کشاورز در استان پراه وینهار این کشور اجرایی می‌شود. انتظار می‌رود این پروژه در سال اول به افزایش قدرت چانه‌زنی کشاورزان در فروش محصول برنج خود بیانجامد. این امر در نهایت به افزایش درآمد برنج‌کاران منجر می‌شود.

بلاک چین برنج بلاک‌رایس

سولین لیم (Solinn Lim) که مدیر منطقه‌ای آکسفام در کامبوج است می‌گوید: «انتظار می‌رود استفاده از فناوری بلاک چین به افزایش قدرت کشاورزان خرده‌پا در مذاکره فروش در زنجیره ارزش برنج بیانجامد. این کشاورزان معمولا از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند.»

افزون بر این، همگی فعالان زنجیره تامین برنج در کامبوج به اپلیکیشن بلاک‌رایس متصل خواهند بود. در واقع علاوه بر کشاورزان، صادرکنندگان کامبوجی برنج و نیز واردکنندگان هلندی این محصول نیز از جمله کاربران بلاک‌رایس خواهند بود. این ارتباط از همان ابتدای فصل کاشت برنج ایجاد می‌شود.

سولین در این باره نیز می‌گوید: «همه فعالان از شرکت‌های کشاورزی تا شرکت هلندی سانورایس که واردکننده برنج است، دارای یک قرارداد مشترک دیجیتال خواهند بود. طی فرآیند تولید برنج، یعنی از کاشت تا آماده‌سازی بسته‌های آن، این فعالان زنجیره از طریق پایگاه‌داده مبتنی بر بلاک چین به تبادل اطلاعات با هم می‌پردازند.»

بلاک چین برنج بلاک‌رایس در کامبوج

پرداخت الکترونیکی در سامانه بلاک چین برنج

یکی دیگر از موارد جالب در فار آزمایشی این پروژه، پرداخت الکترونیکی به کشاورزان است. در این بخش، بانک اکلدا (Acleda Bank) که بزرگ‌ترین بانک تجاری این کشور به شمار می‌رود مشارکت دارد. کشاورزان پیش از حضور در این شبکه، ابتدا باید در این بانک حساب داشته باشند.

آمارها حاکی از آن است که حدود ۶۰ درصد از نیروی کار کامبوج در زمینه تولید برنج فعالیت می‌کند. افزایش شفافیت به ویژه در زمینه قیمت می‌تواند به بهبود وضعیت اقتصادی بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور بیانجامد.

همچنین با وجود اینکه فاز آزمایشی این پروژه فقط به برنج ارگانیک محدود می‌شود، در آینده می‌توان آن را به سایر محصولات کشاورزی این کشور نظیر شاه‌بلوط و فلفل نیز گسترش داد. آکسفام امیدوار است تعداد کشاورزان ثبت‌نام شده در سامانه بلاک‌رایس از ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰۰ نفر تا سال ۲۰۲۲ برسد.

 

در مطلبی با عنوان «تحول در صنایع غذایی با بلاک چین» به واکاوی کاربردهای این فناوری در زمینه تامین غذای بشر پرداختیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads