اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰

آیا زیلیکا (Zilliqa) می‌تواند آغازگر نسل سوم رمزارزها باشد؟

  • توسط samsam
  • نوامبر 11, 2018
  • 0
رمزارز زیلیکا

رمزارز زیلیکا یک سری الگوهای نوین را به دنیای رمزارزها آورده است. اما آیا این الگوها می‌توانند در نسل سوم رمزارزها به کار روند؟

شاید بتوان گفت که رمزارزها تاکنون شاهد شکل‌گیری ۳ نسل متفاوت بوده‌اند. بیت کوین بی‌تردید اولین نسل رمزارزها را رقم زد. بیت کوین از این روی نسل اول رمزارزها را ایجاد کرد که اولین ارز دیجیتالی رمرنگاری شده در دنیا به شمار می‌رود. سایر رمزارزهای نسل اولی از نظر ساختار فنی، شباهت زیادی به بیت کوین داشتند.

اما در سال ۲۰۱۵ و با آغاز شکل‌گیری اتریوم، شاهد شکل‌گیری نسل دوم رمزارزها بودیم. در واقع، افزوده شدن قراردادهای هوشمند به بلاک چین موجب شد الگویی کاملا متفاوت از بیت کوین ایجاد شود.

سال ۲۰۱۷ و عرضه رمزارز زیلیکا

در پایان سال ۲۰۱۷ نیز زیلیکا به بازار آمد. زیلیکا راه‌حلی برای مشکل قدیمی و آشنای بلاک چین یعنی مساله مقیاس‌پذیری داشت. مشکل بیت کوین و بسیاری دیگر از رمزارزها این است که سرعت پردازش تراکنش‌ها در آنها پایین بوده و به همین دلیل، کاربر باید مدت زیادی (حتی چندین ساعت یا روز) منتظر تایید تراکنش خود در شبکه بیت کوین بماند.

زیلیکا رمزارز نسل سوم

با وجود اینکه شاید نام زیلیکا را نشنیده باشید، اما اگر دنبال کننده اخبار رمزارزها هستید، احتمالا نام الگوی «شاردینگ» (Sharding) برایتان آشناست!

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) از تیم کاردانو و نیز ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) از تیم اتریوم تاکنون چندین بار در سخنان خود به این واژه اشاره کرده‌اند. شاردینگ در واقع راه‌حلی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری در شبکه بلاک چین است.

رمزارز زیلیکا و الگوی شاردینگ

با این وجود، زیلیکا اولین رمزارزی است که از الگوی شاردینگ به صورت عملی بهره گرفت. زیلیکا شبکه خود را به یک سری بخش‌های جزيی‌تر به نام «شارد» (shard) تقسیم کرد. به این ترتیب، حجم بلاک چین برای ذخیره داده‌ها دیگر مساله‌ساز نخواهد بود.

رمزارز زیلیکا نسل سوم ارزهای دیجیتال

برخی کارشناسان بر این باورند که نسل سوم رمزارزها می‌توانند ۳ مشکل اصلی فناوری بلاک چین یعنی «مقیاس‌پذیری»، «پایداری» و نیز «ارتباط بینابینی» را حل کنند. آزمون‌های انجام شده بر روی زیکیلا در هنگام آغاز به کار نشان داد که می‌تواند ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه را با استفاده از الگوی شاردینگ به انجام رساند. این در حالی است که رقم مذکور برای اتریوم فقط ۱۵ تراکنش در ثانیه است.

به این ترتیب، زیلیکا همانند آیوتا توانسته از الگوی شبکه «بدون بلوک» (blockcless) که در اصطلاح «تنگل» (tangle) نامیده می‌شود استفاده کند. البته آیوتا نیز پیشگام رمزارزهای نسل سوم به شمار می‌رود.

زیلیکا هنوز از شبکه اصلی خود رونمایی نکرده است. در ابتدا اعلام شد که این شبکه در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۸ آغاز به کار می‌کند. با این وجود، افتتاح این پروژه تا سال ۲۰۱۹ به تعویق افتاده است.

رمزارز زیلیکا و مسیر پیش روی

یکی دیگر از مشکلات پیش روی بلاک چین، مساله ارتباط بیابینی است. منظور از ارتباط بینابینی، امکان تبادل اطلاعات بین شبکه‌های مختلف بلاک چین است. با وجود اینکه هنوز هیچ رمزارزی نتوانسته این مساله را حل کند، تیم زیلیکا اعلام کرده که حل این مساله در برنامه توسعه این رمزارز جای دارد.

زیلیکا رمزارز نسل سوم بلاک چین

اگر زیلیکا این مسیر را همچنان با قدرت ادامه دهد، می‌تواند در فهرست برترین پروژه‌های بلاک چین قرار گیرد و در عین حال، الگویی نوین برای رمزارزها نسل سوم ترسیم کند.

هیچ بعید نیست با آغاز به کار شبکه اصلی زیلیکا، قیمت این رمزارز به شدت بالا رفته و در میان ۱۰ رمزارز برتر بازار جای گیرد. گفتنی است در زمان نگارش این متن، زیلیکا جایگاه ۳۰ را در این جدول به خود اختصاص داده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶