آذر ۵, ۱۴۰۱

استخراج بسیار کم‌هزینه بیت کوین در معدنی متروکه در نروژ

  • توسط حامد پاکدامن
  • نوامبر 10, 2018
  • 0
استخراج بسیار کم‌هزینه بیت کوین در معدنی متروکه در نروژ

استخراج بیت کوین از طریق رایانه‌های پیشرفته برای تولید بیت کوین‌های جدید در شبکه بلاک چین، فرآیندی پرهزینه است که البته اثراتی ناخوشایند را نیز بر محیط زیست و منابع انرژی بر جای می‌گذارد. در این میان، یک شرکت آلمانی توانسته فرآیندی را در یکی از معادن نروژ برای استخراج بیت کوین آغاز کند که هزینه و اثرات زیست‌محیطی کمتری به همراه دارد.

شرکت آلمانی نورثرن بیت کوین (Northern Bitcoin) ادعا کرده که استخراج بیت کوین در این معدن متروکه استخراج کانی سبب کاهش هزینه‌های مربوطه به ویژه در زمینه انرژی مورد نیاز می‌شود.

بر اساس گزارش شرکت دینار (فعال در زمینه بیت کوین و بلاک جین) ماینرها بیت کوین در سراسر دنیا تاکنون به درآمدی ۴/۷ میلیارد دلاری دست یافته‌اند. با این وجود، به خاطر هزینه‌های بالای برق و نیز کاهش قیمت بیت کوین، سود این فعالیت تا حد زیادی کاهش یافته است.

در این میان، این شرکت آلمانی ادعا می‌کند می‌تواند بیت کوین را با قیمت متوسط ۲۷۰۰ دلار از معدن لفدال (Lefdal) در نروژ استخراج کند. این در حالی است که با نظر گرفتن قیمت فعلی بیت کوین (۶۵۰۰ دلار)، حاشیه سود این عملیات به حدود ۴۰۰۰ دلار می‌رسد.

گفتنی است معدن لفدال در سال گذشته یک مرکز میزبانی داده را در خود جای داد. این مرکز از آب سرد طبیعی برای سرمایش رایانه‌های خود استفاده می‌کند. همچنین برق آن نیز از نیروگاه‌های بادی و نیز برق-آبی تامین می‌شود. این معدن که در گذشته برای استخراج الیوین استفاده می‌شد، حدود ۱۰ سال پیش فعالیت خود را متوقف کرد و امروزه به عنوان مرکز داده استفاده می‌شود. این مرکز دارای یک چرخه داخلی آب است.

هزینه کنونی استخراج بیت کوین در نروژ اکنون ۷۷۰۰ دلار است. ظاهرا کمترین هزینه این کار به چین با ۳۱۰۰ دلار اختصاص دارد. هزینه ماینینگ این رمزارز در مانادا ۴۰۰۰ دلار و در استرالیا ۱۰ هزار دلار است.

شرکت آلمانی نورثرن بیت کوین قصد دارد امکان استخراج اشتراکی (استخر) را به زودی ایجاد کند. طبق اعلام این شرکت، ۲ درصد از درآمد ایجاد شده به این شرکت تعلق می‌گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads