آذر ۹, ۱۴۰۱

چرا نسل جدید استیبل‌کوین‌ها بر بستر اتریوم عرضه می‌شوند؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • اکتبر 25, 2018
  • 0

پس از موفقیت شگفت‌انگیز ارز دیجیتال تتر (که ارزشی ثابت و تقریبا برابر با یک دلار آمریکا دارد) نسل جدیدی از رمزارزهای مشابه وارد بازار شدند. نکته جالب این است که همه آنها بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم عرضه می‌شوند. اما دلیل این روند چیست؟

ترویو‌اس‌دی (TUSD)، دلار جمینای (GUSD) و پاکسوس (PAX) همگی از استیبل‌کوین‌هایی هستند که برای رقابت با تتر شکل گرفته‌اند. همه این استیبل‌کوین‌ها به دقت مورد حسابرسی قرار گرفته، از شفافیت بالایی برخوردار بوده و پیرو مقررات هستند تا بتوانند خدمات بانکی باثباتی را به مشتریان عرضه کنند و مشتریان بتوانند آنها را معادل دلار آمریکا بدانند.

توکن‌های مبتنی بر اتریوم

استفاده از پروتکل اتریوم برای استیبل‌کوین‌ها موجب می‌شود این توکن‌ها با زیرساخت‌های کنونی سازگار باشند. برای نمونه، ترویو‌اس‌دی (TUSD)،  ، دلار جمینای (GUSD) و پاکسوس (PAX) را می‌توان بر روی کیف‌های پول سخت‌افزاری نظیر ترزور و لجر ذخیره کرد و نیز از کیف‌های پول نرم‌افزاری نظیر متاماسک نیز برای ارسال و دریافت آنها استفاده کرد.

کوین‌بیس که به تازگی سیرکل‌کوین (USDC) را به فهرست رمزارزهای خود افزوده است می‌‌گوید: «دو کیف پول اتریوم می‌توانند هر مقدار سیرکل‌کوین (USDC) را در هر زمانی ارسال و دریافت کنند. انتقال مبالغ بالا به منظور مقاصد تجاری برای پرداخت‌های خرد ساده‌تر می‌شود. مشتریان می‌توانند از اپلیکیشن کوین‌بیس برای ارسال سیرکل‌کوین (USDC)  استفاده کنند و ارزش آن نیز همواره ثابت می‌ماند.»

در واقع، آماده بودن زیرساخت‌ها موجب می‌شود صرافی‌های ارز دیجیتال بدون اینکه نیاز به برنامه‌ریزی آنچنانی فنی داشته باشند، بتوانند از استیبل‌کوین‌ها نیز پشتیبانی کنند. تیم کوین‌بیس تاکید دارد که استفاده از شبکه بلاک چین اتریوم این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد تا بتوانند برای دلار نیز برنامه‌‌هایی را ایجاد کنند و در نتیجه، شرکت‌های فین‌تک خواهند توانست نرم‌افزارهایی برای تبادل امن و ساده انواع استیبل‌کوین‌ها ارایه دهند.

اما یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌های توکن‌های منتشر شده بر روی اتریوم، شفافیت در آنهاست. همه استیبل‌کوین‌های منتشر شده بر روی این شبکه را می‌تواند به وسیله ابزارهای بلاک اکسپلورری نظیر اتراسکن (Etherscan) مورد بررسی قرار داد. از آنجا که توکن‌ها در قراردادهای هوشمند ذخیره می‌شوند، کاربران به راحتی می‌توانند مقدار دلار ذخیره شده در یک استیبل‌کوین خاص را مورد بررسی قرار داده که این موجب افزایش شفافیت در مورد آن رمزارز می‌شود.

در صورت علاقه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این شکل نوین از رمزارزها می‌توانید مطلب «همه چیز درباره استیبل‌کوین و دلایل استقبال شدید از آن» را مطالعه بفرمایید. همچنین در مطلب «آیا ارزهای دیجیتال با پشتوانه، قاتل بیت کوین خواهند شد؟» به واکاوی بیشتر این پدیده پرداختیم. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads