مرداد ۱۷, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • واکاوی افزایش بی‌سابقه جستجوی واژه فارسی «بیت‌ کوین» در گوگل

واکاوی افزایش بی‌سابقه جستجوی واژه فارسی «بیت‌ کوین» در گوگل

  • توسط حامد پاکدامن
  • اکتبر 22, 2018
  • 0
واکاوی افزایش بی‌سابقه جستجوی واژه فارسی «بیت‌ کوین» در گوگل

نگاهی به نمودار فراوانی جستجوی واژه «بیت کوین» در گوگل نشانگر افزایش قابل توجه آن از شهریور ماه ۹۷ و به اوج رسیدن آن در بازه ۱۵ تا ۲۱ مهرماه است. در واقع، جستجوی واژه «بیت کوین» به فارسی در این بازه به روزهای اوج‌گیری قیمت این ارز دیجیتال در دسامبر ۲۰۱۷ که موجب حضور گسترده سرمایه‌گذاران در این بازار شد رسید. این در حالی است که روند جهانی جستجوی برای واژه انگلیسی Bitcoin بازه ۱۵ تا ۲۱ مهرماه به هیچ وجه چنین رویکردی نداشته است.

جستجوی واژه فارسی «بیت‌ کوین» در گوگل

نمودار فراوانی واژه bitcoin‌ گوگل

نمودار فراوانی جستجوی واژه «بیت کوین» می‌بینیم که روند صعودی تقریبا از نیمه تیرماه ۹۷ آغاز شد. این زمان، تقریبا با افزایش شدید قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی و ایجاد محدودیت در زمینه خرید آنها همراه بود. شاید گرایش مردم به تبدیل ریال به سایر شکل‌های سرمایه را بتوان دلیل افزایش جستجوی این عبارت دانست.

در این میان، بررسی آمار خرید و فروش بیت کوین در ایران نیز نشانگر روند افزایش آن در تابستان ۹۷ است.

افزایش خرید بیت کوین در ایران

 

پدیده چرخه ساتوشی در ایران

چرخه ساتوشی (Satoshi Cycle) الگویی برای پیش‌بینی روند نوسان قیمت بیت کوین است. از ژانویه ۲۰۰۹ تاکنون قیمت بیت کوین فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. در برخی مواقع شاهد حباب قیمتی برای بیت کوین و سپس شاهد ترکیدن این حباب بوده‌ایم. با وجود بالا و پایین رفتن قیمت بیت کوین،‌تردیدی نیست که ارزش این ارز مجازی به گستردگی شمار کاربران آن بستگی دارد. در واقع تعداد افراد و کسب‌وکارهایی که از بیت‌کوین به عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده می‌کنند تعیین کننده ارزش آن هستند. با وجود فراز و فرودهای قیمتی این ارز دیجیتال، سیر کلی قیمت آن رو به افزایش است که این امر به خاطر افزایش استقبال جهانی از آن روی داده است. هر وقت اخبار مربوط به افزایش قیمت بیت کوین منتشر می‌شود، محبوبیت آن نیز افزایش می یابد و افراد بیشتری جذب این ارز دیجیتال می شوند.

چرخه ساتوشی (Satoshi Cycle) می‌گوید که این افزایش علاقه به بیت کوین سبب افزایش جستجو درباره بیت کوین در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌شود. این افزایش جستجو نیز به نوبه خود به افزایش ارزش بیت کوین می‌انجامد. بر مبنای چرخه ساتوشی، هر قدر ارزش بیت کوین بیشتر رشد کند، افراد بیشتری به آن علاقه می‌یابند و این علاقه بیشتر نیز به افزایش قیمت بیت کوین می‌انجامد و این چرخه همچنان ادامه می‌یابد.

کریستوفر برنینسک (کارشناس حوزه بیت کوین و بلاک چین) اولین بار متوجه هماهنگی در نمودار تغییرات جستجو برای واژه بیت کوین و قیمت آن شد و آن را چرخه ساتوشی نام‌گذاری کرد. او در مجموعه‌ای از توییت‌های خود به این مساله اشاره کرد که ارتباط مستقیمی بین تعداد جستجو برای واژه بیت کوین و قیمت آن وجود دارد. البته این هماهنگی همیشه وجود ندارد و در نمودار تطبیقی بین این دو عامل می‌توان نقاطی را مشاهده کرد که این تغییرات این دو ربطی به هم ندارند. در واقع چرخه ساتوشی همیشه وجود ندارد.

در صورت علاقه می‌توانید مطلب «سرمایه گذاری روی بیت کوین :‌ نکاتی آموزشی برای تازه‌کاران» را نیز مطالعه بفرمایید.

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads