مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

عرضه امکان تماس تلفنی بر بستر بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • اکتبر 12, 2018
  • 0
پوندی اکس تلفنی بلاک چین

شرکت پوندی اکس (Pundi X) که در زمینه تولید دستگاه‌های پرداخت در محل (POS) با ارز دیجیتال فعالیت دارد، به تازگی اعلام کرده که توانسته اولین تماس تلفنی بر بستر بلاک چین را به انجام برساند. این فناوری با کمک جدیدترین محصول این شرکت یعنی اکس‌فون (XPhone) صورت گرفت.

اکس‌فون یک تلفن مبتنی بر فناوری بلاک چین است که فاقد هر نوع اپراتور مرکزی است. این فناوری بر بستر بلاک چین موسوم به فانکشن اکس (Function X) عمل می‌کند. این بلاک چین توسط شرکت پوندی اکس طراحی شده است. فانکشن اکس در واقع یک شبکه طراحی شده توسط تیم پوندی اکس است که برای حل برخی مشکلات رایج پلتفرم‌های بلاک چین نظیر مقیاس‌پذیری، نرم افزارهای غیرمتمرکز (dApp) و نیز نامتمرکزسازی وب توسعه یافته است.

شرکت پوندی اعلام کرده است که بلاک چین افانکشن اکس دارای ۵ مولفه کلیدی است که در نهایت سبب می‌شود به عنوان یک راه‌حل نامتمرکز واقعی به بازار عرضه شود. این قابلیت‌ها عبارتند از سیستم عامل فانکشن اکس (Function X OS)، بلاک چین فانکشن اکس (Function X Blockchain)، آی‌پی‌اف‌کس فانکشن اکس (Function X IPFX)، پروتکل اف‌اکس‌تی‌پی (FXTP Protocol) و نیز داکر فانکشن اکس (Function X Docker). توسعه‌دهندکان پوندی اکس ادعا می‌کنند که این سیستم عامل بر اساس اندروید ۹ ساخته شده و سبب می‌شود اپلیکیشن‌های اندرویدی با آن سازگار باشند. در نتیجه توسعه‌دهندگان و نیز کاربران می‌توانند به راحتی از این پلفترم جدید استفاده کنند. همچنین، نرم افزارهای نامتمرکز جدید را می‌تواند به شکلی ساده‌تر ایجاد و منتشر کرد.

در گزارش شرکت پوندی اکس می‌خوانیم: «کاربران قادر خواهند بود اطلاعات خود را با امنیت بالا در این شبکه بلاک چین به اشتراک بگذارند. همچنین توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند به شکلی ساده و به سرعت به انتشار نرم افزارهای نامتمرکز خود از طریق اف‌اکس‌تی‌پی بپردازند.»

هر یک از دستگاه‌ّای حاضر در اکوسیستم فانکشن اکس به عنوان یک گره عمل کرده و دارای نشانی و نیز کلید خصوصی ویژه خود هستند. هر کلید خصوصی فقط به یک نام گره متصل است، که این بر خلاف نشانی‌های رایج اینترنتی و یا نشانی آی‌پی است.»

کاربران می‌توانند از طریق یک مسیر ویژه که شباهت زیادی به الگوی دسترسی به یک وب‌سایت (از طریق تایپ کردن نشانی آن) دارد، به داده‌های عمومی خود دسترسی داشته باشند. تصاویر، فایل‌ها و نیز وب‌سایت کاربران فقط از طریق همین مسیر در دسترس هستند. این مسیر به صورت زیر خواهد بود:

FXTP://xxx.pitt

در این نشانی، pitt نشانگر نام کاربری فرد بر روی شبکه است. کاربران می‌توانند با استفاده از دستورات از پیش تعیین شده‌ای نظیر call.pitt یا message.pitt با یکدیگر تماس تلفنی گرفته و یا پیام ارسال کنند. شرکت پوندی اکس ادعا می‌کند داده‌هایی که بر روی بلاک چین قرار دارند به خاطر وجود یک سیستم پیچیده تغییر کلیدهای عمومی و خصوصی، توسط کاربران دیگر قابل دسترسی نیستند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads