اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • طرح بلک‌بری برای استفاده از فناوری بلاک چین در راستای پژوهش‌های پزشکی

طرح بلک‌بری برای استفاده از فناوری بلاک چین در راستای پژوهش‌های پزشکی

  • توسط حامد پاکدامن
  • اکتبر 7, 2018
  • 0
بلاک چین بلک‌بری

شرکت بلک‌بری به تازگی اعلام کرده که راه‌حلی مبتنی بر فناوری بلاک چین برای به‌اشتراک‌گذاری امن داده‌ها بین ارایه‌دهندگان خدمات پزشکی یافته است که می‌تواند به بهبود اثربخشی فعالیت‌های درمانی بیانجامد.

این شرکت از مرکز عملیات شبکه (NOC) برای ایجاد دفترکل دیجیتال بلاک چین بهره‌ می‌گیرد. این دفترکل با هدف ایجاد یک سیستم امن بین‌المللی به منظور ذخیره و به‌اشتراک‌گذاری داده‌های پزشکی بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلاک چین این شبکه نیز توسط وان‌بیو (Onebio) ارایه می‌شود. گفتنی است وان‌بیو یک بازار دوطرفه برای داده‌های پزشکی است.

بلک‌بری یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌ها در زمینه طراحی گوشی‌های هوشمند و تبلت در جهان است. بلک‌بری به تازگی از پلتفرم جدید خود به نام بلک‌بری اسپارک (BlackBerry Spark) رونمایی کرد. بلک‌بری اسپارک درواقع یک پلتفرم ویژه شرکت اشیاء (Enterprise of Things) یا به اختصار EoT است که می‌کوشد تبادل داده‌های پزشکی را در سطح بین‌المللی تسهیل کند.

بلک‌بری بلاک چین

جان چن (مدیرعامل بلک‌بری) می‌گوید: «ما از تخصص‌مان در زمینه امنیت، محرمانگی داده‌ها و نیز ارتباطات در صنایع نظام‌مندی نظیر خودروسازی، خدمات مالی و دولت این بار برای حل یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در صنعت سلامت استفاده می‌کنیم. این چالش بزرگ چیزی جز بهبود امنیت و محرمانگی داده‌ها در مراکز مرتبط با سلامت نیست. هدف از این کار نیز بهبود عملکرد آنها در درمان بیماران است.»

این راه‌حل جدید مبتنی بر بلاک چین در بلک‌بری این امکان را فراهم می‌سازد که داده‌های ورودی توسط بیماران، آزمایشگاه‌ها و نیز دستگاه‌های بیومتریک اینترنت اشیاء همواره ناشناس و محرمانه باقی بماند و در عین حال، بتوان این داده‌ها را به شکلی بی‌دردسر بین پژوهشگران به اشتراک گذاشت.

بلک‌بری همچنین یک سیستم عامل جدید کیو‌ان‌اکس (QNX) را نیز طراحی کرده است. این سیستم عامل زمینه را برای توسعه ابزارهای جراحی رباتیک، سامانه‌های پایش بیماران، سیستم‌های تحلیل خون و … آماده می‌سازد.

بلک‌بری روزگاری ۵۰ درصد از بازار گوشی‌های هوشمند جهان را در دست داشت. اما این شرکت طی چند سال به شدت از رقبا جاماند و سهم بازارش در سال ۲۰۱۶ به یک دهم درصد رسید! با این وجود، به نظر می‌رسد بلک‌بری قصد دارد با ورود با بازار فناوری‌های نوینی همچون بلاک‌چین، بار دیگر در بازار فناوری مطرح شود.

در صورت تمایل می‌توانید مطلبی دیگری با عنوان «کاربردهای جذاب فناوری بلاک چین در پزشکی» را نیز مطالعه بفرمایید. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads