مهر ۱۵, ۱۴۰۱

پترو (ارز دیجیتال ونزوئلا)‌ از دش کپی‌ شده است!

  • توسط حامد پاکدامن
  • اکتبر 4, 2018
  • 0
پترو (ارز دیجیتال ونزوئلا)‌ از دش کپی‌ شده است!

به نظر می‌رسد ارز دیجیتال دولت ونزوئلا (با نام پترو) که با اتکا به نفت این کشور منتشر شده، در واقع نسخه کپی شده از ارز دیجیتال دش باشد. الگوریتم‌های استخراج و قابلیت‌های پترو شباهت بسیار زیادی به دش دارد. حتی بخشی از سپیدنامه (whitepaper) پترو نیز عینا از دش کپی‌برداری شده است.

اولین بار جویی ژو (Joey Zhou) در توئیتر خود به این نکته اشاره کرد. جویی ژو که یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم است متوجه شد تصویر موجود در صفحه یازدهم سیپدنامه پترو به صورت مستقیم از منبع دش در گیت‌هاب کپی شده است.

بررسی دقیق‌تر سپیدنامه ارز دولتی ونزوئلا نشان می‌دهد که حکومت این کشور فقط به کپی‌برداری از یک تصویر از دش اکتفا نکرده است. در این سند آمده است که پترو از الگوریتم استخراج اکس ۱۱ استفاده می‌کند. دش دقیقا همین الگوریتم را مورد استفاده قرار می‌دهد. همچنین قابلیت «ارسال‌آنی» (InstantSend) که در دش وجود دارد، در پترو نیز به صورت پیش‌فرض قرار گرفته است.

جالب اینجاست با وجود اینکه گزینه «ارسال‌آنی» یکی از قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد دش است، پترو آن را به عنوان «مهم‌ترین ویژگی»‌ خود عرضه کرده بود! در سپیدنامه پترو می‌خوانیم: «یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پترو، امکان ارسال سریع (کمتر از ۵ ثانیه) تراکنش‌هاست که نشانگر پیشرفتی نوآورانه و تاثیرگذاری شگرف در مقایسه با ارزهای دیجیتال موجود است. این قابلیت به صورت پیش‌فرض موجود است و از اولین تراکنش اجرایی شده و نشانی‌ها را به لیست خالی اضافه می‌کند.»

پترو (ارز دیجیتال ونزوئلا)‌ از دش کپی‌ شده است!

اندازه بلوک در دش ۴ مگابایت است و هر ۶۰ ثانیه یک‌بار یک یک بلوک جدید ساخته می‌شود. الگوریتم توافق جمعی آن ترکیبی از گواه اثبات کار (PoW) و گواه اثبات سهام (PoS) است. این سند جزییاتی درباره شبکه‌ نظیر مسترنودها دارد که تصمیم‌هایی در شبکه برای حمایت از تراکنش‌های صورت گرفته اتخاذ می‌کنند.

جالب اینجاست که شبکه دش، معروف‌ترین شبکه ارز دیجیتال است که این قابلیت را دارد. بر اساس اطلاعات سایت مسترنود دات آنلاین، ارز دیجیتال دش اصلی‌ترین رمزارزی است که بالاترین جایگاه را در این فهرست دارد.

برای آشنایی با این رمزارز می‌توانید مطلب «ارز دیجیتال دش (Dash) چیست؟» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads