تیر ۱۰, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • توصیه والمارت به تامین‌کنندگان تره‌بار: برای سلامت محصولات‌تان از بلاک چین استفاده کنید!

توصیه والمارت به تامین‌کنندگان تره‌بار: برای سلامت محصولات‌تان از بلاک چین استفاده کنید!

  • توسط حامد پاکدامن
  • اکتبر 1, 2018
  • 0
توصیه والمارت به تامین‌کنندگان تره‌بار: برای سلامت محصولات‌تان از بلاک چین استفاده کنید!

والمارت به تامین‌کنندگان تره‌بار خود توصیه کرده است که از فناوری بلاک چین برای رهگیری حرکت محصولات خود استفاده کنند. گفتنی است حدود یک سال از طراحی سامانه‌ای برای رهگیری موادغذایی در والمارت می‌گذرد.

والمارت در نامه‌ای که برای تامین‌کنندگان خود ارسال کرده نوشته که ایالات متحده هر سال به خاطر انتشار ویروس ای‌کلای در کاهو متحمل ضرر زیادی می‌شود. این ویروس تاکنون ۲۱۰ مورد مشکل ایجاد کرده که ۹۶ مورد به بستری شدن در بیمارستان و ۵ مورد نیز به مرگ انجامیده است. فناوری بلاک چین امکان دسترسی به اطلاعات محصول را به صورت آنی در زنجیره تامین (از مزرعه یا سفره) فراهم می‌آورد.

مشکل در سامانه رایج سلامت غذایی در ایالات متحده اینجاست که وقتی محصولی دارای ویروس ای‌کلای یا سالمونلا تشخیص داده می‌شود، مشتری نمی‌داند آیا محصولی که خرید هم آلوده است یا خیر.

در طی دوره شیوع گسترده ای‌کلای در ایالات متحده، فروشندگان و مصرف‌کنندگان مجبور به دورانداختن حجم زیادی کاهو شدند، زیرا نمی‌دانستند آیا محصول مذکور آلوده است یا خیر. مرکز کنترل بیماری‌ها در آمریکا به مردم توصیه کرده بود که از کاهوهای پرورش یافته در یوما در ایالت آریزونا مصرف نکنند. اما هیچ اثری از نام شهر محل پرورش بر روی بسته کاهوهای عرضه شده در فروشگاه‌ها نبود.

فرانک ییناس (Frank Yiannas) که مدیر بخش سلامت غذایی در والمارت است می‌گوید نظام سنتی کاغذی برای جمع‌آوری اطلاعات در مزارع، مراکز بسته‌بندی و انبارها به گونه‌ای است که رهگیری داده‌ها از منابع مختلف را دشوار می‌سازد. این فرآیند همچنین بسیار زمان‌بر است و رهگیری یک محصول ممکن است چند روز طول بکشد. این کار نیازمند تماس با تامین‌کننده، بررسی اسناد کاغذی و تماس با شرکت حمل‌ونقل و یا واردکننده است.

والمارت بلاک چین

پیاده‌سازی این فرآیند برای ۷۰ هزار قلم ماده غذایی در فروشگاه‌های والمارت کار بسیار پیچیده و هزینه‌بری است.

در‌ آینده مشتریان می‌توانند با استفاده از فناوری بلاک چین، با اسکن کردن کیوآر کد موجود بر روی محصول، از مبدا آن آگاه شوند. گفتنی است والمارت با همکاری آی‌بی‌ام به دیجیتال‌سازی فرآیند خود به منظور رهگیری موادغذایی از مبدا تا مقصد پرداخته است.

والمارت پیش از این نیز اقدام دیگری را برای بهره‌گیری از بلاک چین به انجام رسانده بود. برای نمونه، مدتی پیش بود که خبر رسید این شرکت به فکر «استفاده از بلاک چین برای فروش مجدد محصولات توسط مشتریان» است.

برای آشنایی با مزایای ارزشمند بلاک‌ چین در این صنعت مطلب تحلیلی «تحول در صنایع غذایی با بلاک چین» را مطالعه بفرمایید. 

کانال تلگرام ارزنگار

قبلی «
بعدی »