آذر ۹, ۱۴۰۱

آیا استخراج بیت کوین به تقویت اقتصاد می‌انجامد؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 26, 2018
  • 0
استخراج بیت کوین تقویت اقتصاد

معمولا از استخراج بیت کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال، به عنوان اصلی‌ترین نقطه ضعف آنها نام برده می‌شود. استخراج بیت کوین نه تنها انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کند، بلکه غول‌های فناوری نظیر شرکت چینی بیتمین نیز به تدریج بر آن تسلط می‌یابند. این نگرانی در زمینه مصرف بالای انرژی، به سیاست‌مداران نیز منتقل شده است. برد شرمن (نماینده حزب دموکرات در کنگره آمریکا) یکی از کسانی که موافق ممنوعیت کامل بیت کوین است. آقای شرمن می‌گوید: «استخراج بیت کوین به تنهایی انرژی الکتریکی زیادی را مصرف می‌کند که می‌توان از آن برای مصارف دیگر بهره گرفت و اینکه اصلا این کار به افزایش آلاینده‌های کربنی می‌انجامد.»

اما آنچه در رسانه‌ها اعلام می‌شود، صرفا جنبه منفی قضیه است. با وجود اینکه شاید گفته آقای شرمن درست باشد، اما استخراج بیت کوین مزایایی را نیز با خود به همراه دارد. برای نمونه، ایالات مونتانا در آمریکا یکی از مناطقی است که از نظر اقتصادی از سایر ایالات‌ها عقب‌تر است. اما همین ایالت توانسته از طریق استخراج بیت کوین به وضعیت بهتری دست یابد.

همچنین، باید پذیرفت که تقاضا برای انرژی به منظور استخراج بیت کوین، تاثیری دومینووار بر سایر حوزه‌ها داشته و می‌تواند به عنوان نیروی محرکه سایر پروژه‌ها و منابع عمل کند. برای نمونه، یک شرکت در نیویورک به بازسازی یک سد آبی قدیمی پرداخت و دلیلش نیز، تقاضای بالای برق توسط یک مزرعه استخراج بیت کوین در آن ناحیه بود. با وجود اینکه گفته می‌شود استخراج بیت کوین برق زیادی مصرف می‌کند، اما این را هم باید مدنظر داشته باشیم که صنعت بانکداری در سراسر جهان ۵۰۰ برابر انرژی بیشتری مصرف می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با تاثیر استخراج بیت کوین بر اقتصادهای محلی و نیز محیط‌زیست، با ماتی میکالکو (Matej Michalko) گفتگو کردیم. او بنیانگذار و مدیرعامل دیسنت (DECENT) است. دیسنت در واقع یک پلتفرم توزیع محتواست که متن باز بوده و از بلاک چین برای اطمینان از امنیت شبکه استفاده می‌کند.

او در این گفتگو گفت: «استخراج ارزهای دیجیتال، حداقل آنهایی که از مدل توافق جمعی مبتنی بر گواه اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، نیازمند ابزارهای خوب و نیز حجم زیادی از کار و جدیت هستند. یکی از اصلی‌ترین مشکلات در زمینه استخراج، مصرف بالای انرژی و نیز ناکارآمدی آن از نظر اقتصادی است. مزارع بزرگ استخراج ارزهای دیجیتال در سراسر جهان پراکنده هستند. برخی از آنها با استفاده از منابع پایدار انرژی نظیر نیروگاه‌های برق آبی توانسته‌اند بر این مشکل غلبه کنند.»

به نظر می‌رسد این مساله که استخراج بیت کوین به محیط زیست آسیب می‌زند کاملا درست نیست. در واقع، هنوز امیدهایی وجود دارد که نه تنها ارزهای دیجیتالی با کاریی بیشتر عرضه شود، بلکه روند کنونی استخراج ارزهای دیجیتال به تقویت اقتصادهای نواحی محروم‌تر نیز بیانجامد.

جهت آشنایی بیشتر با استخراج بیت کوین و تجهیزات مورد نیاز می‌توانید مطلب «بهترین سخت‌ افزار های استخراج بیت کوین به انتخاب نشریه Digital Trends»‌را مطالعه بفرمایید. همچنین مطلب «خرید بیت کوین: آموزش گام به گام و تصویری» نیز می‌تواند برایتان سودمند باشد. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads