تیر ۱۰, ۱۴۰۱

رونمایی کلاودفلر از دروازه وب نامتمرکز

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 20, 2018
  • 0
رونمایی کلاودفلر از دروازه وب نامتمرکز

شرکت کلاودفلر (Cloudflare) به تازگی از محصولی جدید رونمایی کرده که با بهره‌گیری از الگوی دسترسی کاربران به محتوای وب را آسان‌تر می‌سازد.

کلاودفلر در وبلاگ خود اعلام کرد که برنامه‌ای برای استفاده از فناوری نوینی که از رمزنگاری برای بهبود اینترنت بهره‌ می‌گیرد در دست اجرا دارد. در این برنامه که «هفته رمزنگاری» (Crypto Week) نام دارد، هر روز از طرحی جدید با محوریت این نوع فناوری رونمایی می‌شود.

اولین فناوری شرکت کلاودفلر در این زمینه، یک پورتال است که امکان دسترسی ساده‌تر به فناوری آی‌پی‌اف‌اس (IPFS) را فراهم می‌سازد. همچنین امکان ایجاد وب‌سایت‌هایی بر اساس این فناوری نیز فراهم شده است.

توضیح کلاودفلر درباره این فناوری

شرکت کلاودفلر در توضیح این فناوری می‌گوید که آی‌پی‌اف‌اس (IPFS) سبب می‌شود فرآیندی که برای دسترسی یک کاربر به یک وب‌سایت و یا اطلاعاتی مشخص به انجام رسد تسهیل شود. اولین مزیت این شیوه نوین این است که حتی در صورت از کار افتادن یک گره در شبکه، باز هم محتوای مورد نظر در دسترس خواهد بود. این در حالی است که از کار افتادن یک سرور در وضعیت کنونی وب سبب می‌شود وب‌سایت مستقر بر روی آن کاملا از دسترس خارج شود.

رونمایی کلاودفلر از دروازه وب نامتمرکز

دومین مزیت نیز این است که کاربران می‌توانند به جای نشانی آی‌پی، از طریق ارزش هش (hash value) درخواست داده کنند. این الگو سبب می‌شود داده دریافتی دقیقا همان خواسته کاربر باشد.

کلاودفلر برای اطمینان از اینکه کاربران از طریق آی‌پی‌اف‌اس (IPFS) می‌توانند دقیقا به داده مورد نظر برسند، یک دروازه ارتباطی (gateway) طراحی کرده که محتوا را با استفاده از پروتکل رایج https انتقال می‌دهد.

در مطلبی که این کلاودفلر در وبلاگ خود نوشته آمده است: «با این فناوری می‌توانید به هر کدام از میلیاردها فایل ذخیره شده بر روی آی‌پی‌اف‌اس (IPFS) از طریق مرورگرتان دسترسی داشته باشید. اما این تنها مزیت این فناوری نیست. با استفاده از دروازه ارتباطی کلاوفلر می‌توانید وب‌سایتی بسازید که به طور کامل بر روی آی‌پی‌اف‌اس (IPFS) میزبانی شود و در عین حال، کاربران بتوانند از طریق دامنه به آن دسترسی داشته باشند. ما به همه وب‌سایت‌هایی که بر روی دروازه ارتباطی ما قرار بگیرند، گواهینامه رایگان SSL هم خواهیم داد و به این ترتیب این اطمینان ایجاد می‌شود که هر یک از این وب‌سایت‌ها از امنیت لازم برخوردارند.»

گفتنی است در مطلبی با عنوان «وب نامتمرکز : گام بزرگ بعدی به سمت وب واقعی» به بررسی دقیق این پدیده نوین پرداختیم.

قبلی «
بعدی »