مهر ۵, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • بنیانگذار علی‌بابا: بلاک چین باید صنایع تولیدی را هدف قرار دهد

بنیانگذار علی‌بابا: بلاک چین باید صنایع تولیدی را هدف قرار دهد

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 18, 2018
  • 0
بنیانگذار علی‌بابا: بلاک چین باید صنایع تولیدی را هدف قرار دهد

جک ما (بنیانگذار و رئیس هیات مدیره مجموعه علی‌‌بابا) به تازگی در کنفرانس جهانی هوش مصنوعی ۲۰۱۸ اعلام کرد اگر بلاک چین نتواند صنایع تولیدی را هدف قرار دهد، در نهایت قادر به شکوفایی و رشد نخواهد بود.

البته او فقط به فناوری بلاک چین اشاره نکرد و دو فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء را نیز در این میان بااهمیت دانست. جک ما گفت: «هوش مصنوعی، بلاک چین و اینترنت اشیاء بی‌معنا خواهند بود، مگر اینکه بتوانند به بهبود صنایع تولیدی و تکامل جامعه بشری به مسیری سبزتر و درست‌تر کمک کنند.»

اهمیت بلاک چین در صنایع تولیدی

بسیاری از هولدینگ‌های بزرگ صنعتی و نیز دولت‌ها به فکر استفاده از این سه فناوری برای حرکت به سمت انقلاب چهارم صنعتی هستند. ارزش صنایع تولیدی در چین حدود ۳/۱ تریلیون دلار است. بخش قابل توجهی از اقتصاد ایالات متحده و چندین کشور توسعه‌یافته دیگر نیز به این دسته از صنایع اختصاص دارد.

طی دهه گذشته (به ویژه سه سال گذشته) درصد صنایع هوشمند با رشد قابل توجهی روبرو بوده است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولیدی به استفاده از شیوه‌های نوآورانه برای کاهش هزینه‌ها و بهبود کارایی فرآیندهای تولیدی از طریق فناوری‌های نوین روی آورده‌اند.

فرآیندهای تولیدی بیشتر صنایع سخت افزاری و ماشینی در سال‌های اخیر دگرگون شده است و شرکت‌ها به سمت اتوماسیون و استفاده از ربات برای کاهش هزینه‌های نیروی انسانی و سرعت بخشی به فرآیندهای کاری روی آورده‌اند.

در سال ۲۰۱۶ بود که مفهوم استفاده از سامانه‌های غیرمتمرکز برای انواع صنایع به صورت جدی مطرح شد. از آن زمان به این سو، کنسرسیوم‌های مختلفی برای بهره‌گیری از بلاک چین برای بهبود زنجیره تامین صنایع شکل گرفتند. در این میان دو کنسرسیوم بزرگ یعنی هایپرلجر (Hyperledger) و نیز اتریوم انترپرایز الاینس (EEA) از جمله مجموعه‌هایی هستند که سامانه‌هایی مبتنی بر بلاک چین عمومی و خصوصی را برای مدیریت زنجیره تامین در شرکت‌های بسیار بزرگ طراحی کرده‌اند.

بلاک چین باید صنایع تولیدی را هدف قرار دهد

فناوری بلاک چین از نظر مقیاس‌پذیری و نیز میزان استقبال عمومی هنوز در اوایل راه خود قرار دارد. پایین بودن سرعت پردازش تراکنش‌ها یکی از دلایل این مساله است. ایجاد سامانه‌هایی به عنوان لایه دوم (که بر روی لایه اولیه بلاک چین قرار می‌گیرند) و نیز الگوریتم‌های نوین توافق جمعی از راه‌هایی هستند که می‌تواند سبب افزایش کارایی این فناوری برای شرکت‌های بزرگ شود.

صنایع تولیدی یکی از بزرگ‌ترین بازارها برای فناوری‌های نوین به شمار می‌روند. هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و نیز بلاک چین در برخی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما هنوز بسیاری از صنایع تولیدی به سراغ این سه فناوری نوین نرفته‌اند.

گفتنی است در دو مطلب با عنوان «ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین: تحولی اساسی در دنیای فناوری» و نیزهمچنین در «ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین برای شتاب‌دهی به فناوری‌های نوین» به واکاوی ترکیب دو به دوی این سه فناوری و نتایج ارزشمند هر یک پرداختیم. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads