خرداد ۲, ۱۴۰۱

مَتِر.کش : یک شبکه اجتماعی بر بستر بلاک چین بیت کوین کش

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 17, 2018
  • 0
مَتِر.کش : یک شبکه اجتماعی بر بستر بلاک چین بیت کوین کش

مَتِر.کش (Matter.cash) یک پلتفرم رسانه اجتماعی است که چند ماهی از راه‌اندازی آن می‌گذرد. این پلتفرم از ارز دیجیتال بیت کوین کش استفاده کرده و از زمان راه‌اندازی تاکنون مخاطبان قابل توجهی یافته است. این پلتفرم که در واقع یک نرم افزار توزیع شده به شمار می‌رود بر روی شبکه بلاک چین بیت کوین کش اجرا می‌شود. این شبکه تاکنون به خوبی توانسته میزبان برنامه‌های مختلف این چنینی باشد و از توان بالقوه بالایی برای ایجاد تحول در دنیای نرم افزارهای توزیع شده برخوردار است.

آتیلا اروس (Attila Aros) بنیانگذار این پلتفرم است. او به تازگی در مصاحبه‌ای با وب‌سایت خبری کوین‌گیک به نکات جالبی درباره آن اشاره کرده است.

چرا به فکر راه‌اندازی مَتِر.کش افتادید؟

صیانت از آزادی بیان یکی از ضروریات برای یک جامعه مدنی، سالم و موفق است.

ما عاشق گفتگوهای اینترنتی در فورم‌ها و پلتفرم‌هایی نظیر ردیت (Reddit) هستیم و می‌خواستیم بستری ایجاد کنیم که به افراد امکان ارتباط، به‌اشتراک‌گذاری و کسب درآمد را بدهد، بدون اینکه با مشکلاتی که در پلتفرم‌های متمرکزی نظیر توئیتر و فیسبوک هستند درگیر شوند.

برای این کار به سراغ بلاک چین بیت کوین رفتیم، زیرا مدیران آن تاکید زیادی به رشد و گسترش آن از یک سو و کارمزدهای بسیار پایین دارند. در واقع، بیت کوین کش تنها بلاک چینی است که می‌تواند حجم بالایی از داده‌ها را پردازش کرده و در عین حال، کارمزد پایینی بابت نرم افزارهایی نظیر پلتفرم مَتِر دریافت کند.

طراحی پلتفرم مَتِر چقدر طول کشید؟

نوشتن پلتفرم یک ماه به درازا انجامید. همچنین چند هفته قبل از آن نیز صرف برنامه‌ریزی و اتخاذ تصمیمات کلیدی درباره موضوعاتی نظیر استفاده بدون مجوز و موارد مرتبط با امنیت کیف پول و ذخیره داده‌ها شد.

ما مَتِر را به گونه‌ای طراحی کردیم که هیچ نیازی به طراحی بک‌اند نباشد و هیچ نوع داده‌ای نیز در دیتابیس‌ها و یا سامانه‌های معمول مرتبط ذخیره نمی‌شود. همه داده‌ها بر روی بلاک چین بیت کوین کش ذخیره می‌شود. اطلاعات کاربران و کلیدهای کیف پول نیز هرگز از محدوده مرورگر کاربر خارج نمی‌شود.

بازار هدف‌تان چیست؟

هدف ما به عنوان یک شرکت عرضه‌کننده پلتفرم رسانه اجتماعی، انتشار آن در قالبی غیرمتمزکز است. ما می‌خواهیم این پلتفرم چیزی نظیر ردیت باشد، در عین حال مدیریت گسترده‌ای نظیر مستودون (Mastodon) بر آن حاکم باشد.

بر این باوریم که در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، رقبای قدرتمندی برای فیسبوک، توئیتر و ردیت پدیدار می‌شوند و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص خواهند داد. برنامه ما این است که وارد بخش کوچکی از این بازار یعنی «گفتگوهای اجماعی» شویم و به عنوان یک شبکه خبری توزیع شده، خلاء ناشی از از بین رفتن رسانه‌های سنتی را جبران کنیم.

چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟

در آینده نزدیک، از چند قابلیت جدید رونمایی می‌کنیم. یکی از این قابلیت‌ها، امکان تعریف زیرمجموعه در مَتِر است. به این ترتیب کاربران می‌توانند بر اساس سلیقه خود یک سری اجتماع برای خود تعریف کنند و البته درآمدی (بر حسب بیت کوین کش) هم داشته باشند و از آن برای بهبود عملکرد اجتماعات خود استفاده کنند.

همچنین قرار است یک مدل رای‌گیری را نیز عرضه کنیم. کاربران به کمک این قابلیت می‌توانند به پست‌ها رای داده و نظرات خود را مطرح کنند. اصلی‌ترین چالش برای این قابلیت این است که الگوی مذکور باید متفاوت از الگوهای کنونی باشد تا امکان تقلب در آن از بین برود.

آیا موارد دیگری هم هست که نگفتید؟

بله. برای اینکه بیت کوین کش بتواند در دنیای ارزهای دیجیتال رشد کند، باید حجم بالایی از تراکنش‌ها داشته باشیم و در عین حال، کارمزد تراکنش‌ها را نیز پایین نگه داریم. تراکنش‌های بدون نیاز به مجوز ارتباط مستقیمی با ارتباطات بدون نیاز به مجوز دارند. هدف‌مان این است که حجم تراکنش‌ها را شکلی نمایی افزایش دهیم و برای این کار باید حجم بیشتری از داده‌ها را به بلاک چین بیت کوین کش بفرستیم.

مَتِر می‌خواهد دیدگاه جهانیان درباره ارزهای دیجیتال را تغییر دهد. هر قدر زمان می‌گذرد، بر مقبولیت ارزهای دیجیتال افزوده می‌شود. ارزهای دیجیتال از قدرت لازم برای تبدیل شدن به بازیگرانی اصلی در این صنعت و شکل‌دهی به آینده‌ای روشن‌تر برخوردارند.

گفتنی است در مطلبی ۲ بخشی از نشریه گاردین با عنوان «وب نامتمرکز: گام بزرگ بعدی به سمت وب واقعی» بیشتر درباره این نوع نرم‌ افزارها و پلتفرم‌ها توزیع دادیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads