مرداد ۱۰, ۱۴۰۰

ارز دیجیتال دلار جمینای (Gemini Dollar) : رقیب جدید تتر

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 11, 2018
  • 0
رقیب جدید تتر: ارز دیجیتال دلار جمینای (Gemini Dollar)

جمینای یک صرافی ارز دیجیتال است که توسط کامرون و تایلر وینکلوس (Winklevoss) تاسیس شده است. این صرافی اعلام کرد به زودی ارز دیجیتال جدیدی را با پشتوانه دلار آمریکا وارد بازار خواهد کرد. این ارز دیجیتال به صورت توکن در شبکه اتریوم عرضه شده و به خاطر نظارت حسابرس‌های مستقل، می‌تواند رقیبی بسیار جدی برای تتر باشد. به این ترتیب، از همین حالا دلار جمینای را می‌توان در آینده از اصلی‌ترین استیبل‌کوین‌های موجود در بازار دانست.

دلار جمینای به جنگ تتر می‌رود

بازار ارزهای دیجیتال همواره با نوسانات شدیدی همراه بوده است. اما به نظر می‌رسد ارز دیجیتال تتر و چندین ارز دیجیتال دیگر از این قاعده مستثنی هستند. دلیل این امر را باید در پشتوانه آنها دانست. تتر و ارزهای مشابهی که در اصطلاح استیبل‌کوین (سکه‌های دارای ثبات قیمتی) نامیده می‌شوند، بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال دارای پشتوانه واقعی هستند.

اما قضیه در مورد تتر با تردیدهایی جدی روبروست. مساله اینجاست که هیچ نوع شواهد و مدارک جدی درباره پشتوانه ادعایی توسط تتر وجود ندارد. به همین دلیل، جمینای از همین نقطه ضعف به نفع خود استفاده کرده است. گفتنی است تتر توسط صرافی بیتفینکس عرضه می‌شود. (در مطلبی با عنوان «ابهامات جدی درباره پشتوانه دلاری ارز دیجیتال تتر» به بررسی جزییات این مساله پرداختیم.)

دلار جمینای

کامرون وینکلوس در یادداشتی درباره این تصمیم نوشت: «تاکنون هیچ ارز دیجیتال قابل اعتماد و ضابطه‌مندی که بتواند به گردش آزادانه و غیرمتمرکز دلار بپردازد وجود ندارد. دلار جمینای دو مولفه مهم یعنی اعتبار (ناشی از داشتن پشتوانه دلاری) و فناوری بلاک چین را با هم ترکیب می‌کند. همچنین نظارت یک نهاد مهم یعنی سازمان خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) را نیز با خود دارد.

دلار جمینای بر بستر اتریوم

بر اساس اطلاعات اعلام شده در سپیدنامه دلار جمینای، این ارز دیجیتال به صورت توکن ERC-20 بر روی بلاک چین اتریوم منتشر می‌شود. کاربران ابتدا باید مقدار مورد از دلار را نزد صرافی جمینای سپرده‌گذاری کند و سپس توکن‌هایی معادل همان مبلغ را دریافت کند. این توکن‌ها در گام بعدی به نشانی کیف پول کاربر ارسال می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند توکن‌های خود را به صرافی تحویل داده و دلار دریافت کنند. دلار جمینای با علامت اختصاری GUSD عرضه می‌شود.

دلار جمینای : قانونمند و شفاف

تایلر وینکلوس اعلام کرده است که این توکن از مقررات پیروی کرده و شفافیت لازم برای عملکرد ضابطه‌مند را داراست. وب‌سایت صرافی جمینای اطلاعات بیشتری درباره این شفافیت و پیروی از مقررات ارایه کرده است. جمینای همچنین نام یک شرکت مستقل حسابداری را نیز ذکر کرده است. این شرکت به صورت ماهانه گزارشی از واقعی بودن پشتوانه توکن‌ها منتشر می‌کند.

گفتنی است در مطلبی تحت عنوان «آیا ارزهای دیجیتال با پشتوانه، قاتل بیت کوین خواهند شد؟» به بررسی مزایای استیبل‌کوین‌ها پرداختیم. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads