مرداد ۱۰, ۱۴۰۰

تحول در صنعت بیمه با الگوی بیمه همتا به همتا بر بستر بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 10, 2018
  • 0
تحول در صنعت بیمه با الگوی بیمه همتا به همتا بر بستر بلاک چین

نتایج پژوهشی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد الگوی نوین بیمه همتا‌ به‌ همتا بر بستر فناوری بلاک چین می‌تواند با تغییر شیوه کنونی رایج در این صنعت، روندی جدید را در دنیا ایجاد کند.

بر اساس تعریف این مطالعه، مدل بیمه همتا به‌ همتا (P2P) به این معناست که گروه اندکی از افراد و یا اعضای خانواده و یا حتی جمعی از دوستان که منابع یکسانی دارند، در حفاظت از منافع همدیگر در کنار هم باشند و با یکدیگر همکاری داشته باشند. در چنین شرایطی، هر عضو در واقع مسئولیت بخشی از پروفایل ریسک گروه را بر عهده خواهد گرفت.

این امر سبب می‌شود اعضای گروه یا خانواده تشویق شوند که پروفایل ریسک خود را تا حد امکان پایین گاه دارند تا بیشترین بهره را از این مجموعه به دست آورند.

در این گزارش آمده است: «موج جدیدی از بیمه همتابه‌همتا با استفاده از فناوری بلاک چین و مدل‌های خودگردان در حال پدیدار شدن است. بر اساس مدل خودگردان، بیمه‌شدگان در مجموعه خود به صورت جمعی به مدیریت اقدامات مختلف مربوط به بیمه نظیر تعیین موارد تحت بیمه، پذیرش اعضای جدید، ایجاد و موافقت با ادعاهای دریافت خسارت و نیز پرداخت خسارت می‌پردازند.»

موضوع بیمه‌های غیررسمی مساله جدیدی نیست و برای نمونه، باشگاه‌هایی در برخی کشوره وجود دارد که اعضا می‌توانند با پرداخت مبلغی در آن به صورت گروهی یکدیگر را بیمه کنند. اما در مدل بیمه همتا به‌ همتا، اقداماتی که بیمه‌گر به صورت دستی به انجام می‌رساند (نظیر مدیریت خسارت و …) توسط نرم‌ افزار و قراردادهای هوشمند به اجرا می‌رسد.

در این پژوهش آمده است که شرکت‌های بیمه امروزه در رقابت شدیدتری با مدل‌های بیمه همتا به‌ همتا و استارتاپ‌های فعال در زمینه به سر می‌برند. شرکت‌های بیمه باید این موضوع را درک کرده و به بررسی مزایای این رقبای تازه‌وارد بپردازند.

گفتنی است در مطلبی جامع با عنوان «تحول در صنعت بیمه با بلاک چین» به بررسی ابعاد مختلف نوآوری‌هایی که این فناوری نوین برای صنعت بیمه به همراه دارد پرداختیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads