مهر ۵, ۱۴۰۱

پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک صنعت توسط دولت

  • توسط حامد پاکدامن
  • سپتامبر 5, 2018
  • 0
پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک صنعت توسط دولت

دبیر شورای عالی فضای مجازی از پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک صنعت توسط دولت خبر داد. ابوالحسن فیروزآبادی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، افزود: در حوزه استخراج چشم انداز مثبت بوده و مرکز ملی فضای مجازی در تلاش است تا بستری برای قانونی سازی ماینینگ (استخراج) ارزهای رمزنگار ایجاد کند.

تعیین سیاست‌های نهایی برای تعیین تکلیف استفاده از ارزهای دیجیتال

وی درباره فعالیت رمز ارزها در کشور گفت: ارزهای رمزنگار یکی از پدیده‌های مهم و جدید حوزه فناوری مالی به شمار می‌رود  که با توجه به کارکردهای تسهیل کننده در زمینه پرداخت مورد توجه کشورها و بازارهای مالی قرار گرفته است؛ در همین راستا با توجه به اهمیت و رواج گسترده ارزهای رمزینه و زمزمه‌ معامله‌های محدود بدون نظارت ارزهای رمزنگاری شده در داخل کشور و همچنین گمانه زنی‌هایی مبنی بر کمک ارز رمزها به اقتصاد کشور در زمان تحریم، دولت در سال‌های اخیر تصمیم گرفت تا تصمیماتی جدی در این حوزه اتخاذ کند و به همین منظور نیز نهادهای ناظر در این حوزه  پژوهش‌هایی را انجام دادند و هم اکنون کشور در مرحله انجام سیاست‌های اولیه و نهایی برای تعیین تکلیف مشارکت کنندگان در حوزه رمز ارزها است.

همکاری بین نهادها برای تدوین سیاست‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: مسئله رمز ارزها با توجه به دستور دولت در یک سال اخیر مورد توجه ویژه مرکز ملی فضای مجازی بوده و بر همین اساس نیز جلساتی با نهادهای ناظر از جمله بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان بورس و اوراق بهادار، پلیس فتا، دادستانی کل کشور برگزار و در نتیجه هماهنگی و هم افزایی میان نهادهای ذیربط انجام و بهترین و بدترین سناریوها استخراج شد که البته در دو کمیسیون مرکز ملی فضای مجازی بررسی‌ها ادامه دارد.

استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک صنعت

 

بانک مرکزی، متولی ارزهای دیجیتال در ایران خواهد بود

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به  تصمیم گیری نهایی برای ارزهای رمزنگار، گفت: سیاست مرکز ملی فضای مجازی ساماندهی رمز ارزها است و بانک مرکزی به عنوان متولی حوزه ارزی کشور و نهاد مرجع تصمیم‌گیری تا پایان ماه جاری چارچوب‌ها و سیاست‌های نهایی برای معاملات و مشارکت استارت آپ ها و فعالان اقتصادی در حوزه ارزهای رمزنگاری شده را اعلام می‌کند. اما هنوز هیچ تصمیم گیری قطعی انجام نشده است.

ارز دیجیتال:ابزاری برای مقاومت در برابر تحریم‌ها

وی با بیان این که تولید ارز رمزنگار ملی توسط بانک مرکزی جهت گیری امیدوار کننده‌ای است، گفت: با توجه به فشارهای اقتصادی از طریق تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا و نیاز به ابزاری برای تبادل مالی میان کشورهای دوست و دارای روابط تجاری گسترده با کشور برنامه ایجاد ارز ملی مشترک در دستور کار قرار گرفت که این رمز ارز توسط بانک مرکزی گسترش پیدا کرد. (در مطلبی تحت عنوان «ارز دیجیتال ملی ایران قابلیت استخراج ندارد» به بررسی جزییات این ارز دیجیتال ملی پرداختیم.)

مزایای پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک صنعت در ایران

ایران یکی از کشورهایی است که سودآوری فرآیند استخراج (ماینینگ) ارزهای دیجیتال در آن به خاطر امکان تولید برق خورشیدی و نیز نرخ مناسب تبدیل ریال به دلار بسیار بالاتر از بسیاری دیگر از نقاط دنیاست. گفتنی است در مطلبی با عنوان «آیا ایران قطب استخراج ارز دیجیتال در جهان می‌شود؟» به واکاوی این مساله پرداختیم.

جهت آشنایی بیشتر با ارزهای دیجیتال توصیه می‌کنیم مطلب «ارزهای دیجیتال : از سیر تا پیاز» را مطالعه بفرمایید. همچنین در صورت علاقه به سرمایه‌ گذاری در این حوزه شاید مطلب دیگری با عنوان «سرمایه گذاری روی بیت کوین : نکاتی کاربردی برای تازه کاران» نیز برای‌تان جذاب باشد. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads