آذر ۹, ۱۴۰۱

زبان برنامه‌نویسی مارلو : رقیب جدید اتریوم

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 30, 2018
  • 0
زبان برنامه‌نویسی مارلو کاردانو

کاردانو به تازگی اعلام کرده به دنبال توسعه یک زبان برنامه‌ نویسی جدید به نام مارلو (Marlowe) است. این زبان برنامه‌ نویسی که به صورت ویژه برای شبکه بلاک چین کاربرد دارد، رقیبی جدی برای اتریوم خواهد بود.

اتریوم یکی از باسابقه‌ترین بازیگران در بازار ارزهای دیجیتال است و در حال حاضر از نظر سهم بازار، پس از بیت کوین در مقام دوم قرار داد. اتریوم را باید پیشتاز در طراحی قرارداد هوشمند و ابزارهای برنامه‌ نویسی برای آن دانست.

رقابت کاردانو با مارلو در برابر اتریوم

کاردانو نیز قصد دارد در زمینه قراردادهای هوشمند حرفی برای گفتن داشته باشد. به همین دلیل، این مجموعه به دنبال توسعه زبانی جدید به نام مارلو است. کاردانو قصد دارد از مارلو به عنوان یک زبان خاص دامنه (دارای کاربردهای محدودو مشخص) استفاده کند. زبان برنامه‌ نویسی مارلو برای نگارش و اجرای قراردادهای مالی کاربرد دارد. مارلو بر زبان هسکل استوار است.

تیم توسعه این زبان برنامه‌ نویسی در کاردانو این گونه توضیح می‌دهد: «برای اینکه کاربران بتوانند از مارلو استفاده کنند، باید بدون اجرای قرارداد هوشمند در شبکه بلاک چین، از نحوه اجرای آن آگاه باشند.»

استفاده از مارلو در صنعت مالی

این زبان برنامه‌ نویسی در صنعت مالی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در صورت عرضه نهایی مارلو می‌توان انواع قراردادهای مالی را با استفاده از آن تعریف و بر روی شبکه اجرا کرد.

عرضه این زبان سبب خواهد شد کاردانو از جایگاه به مراتب بهتری در صنعت مالی برخوردار شود. در این میان، قراردادهایی که نیاز به ناظر دارند بیشتر از سایر انواع قراردادها می‌توانند از این قابلیت بهره‌مند شوند.

کاردانو ابزاری آنلاین را نیز به نام میدو (Meadow) طراحی کرده است. این ابزار تحت وب امکان تعریف قرارداد هوشمند، بررسی و شبیه‌سازی اجرای آن را فراهم می‌سازد. در واقع، میدو زمینه را برای استفاده هر چه بهتر از زبان برنامه‌ نویسی مارلو آماده می‌کند.

پلوتوس: محصول دیگری از کاردانو

اما کاردانو در راستای هدف خود برای ترویج استفاده از قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین، به مارلو بسنده نکرده است. این شرکت، زبان دیگری را نیز به نام پلوتوس (Plutus) در دست طراحی دارد. چارلز هاسکینسن (بنیانگذار و مدیرعامل کاردانو) به تازگی اعلام کرد که تیم توسعه پلوتوس پیشرفت خوبی داشته است. گفتنی است، پلوتوس به طور خاص برای نگارش قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه بلاک چین کاربرد دارد.

در صورت علاقه به این موضوع توصیه می‌کنیم مطلبی با عنوان «قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟» که به بررسی کاربردهای قرارداد هوشمند پرداخته را نیز مطالعه بفرمایید. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads