آذر ۹, ۱۴۰۱

راه‌اندازی اولین صرافی اسلامی ارز دیجیتال در امارات

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 28, 2018
  • 0
صرافی اسلامی ارز دیجیتال شرعی

یک شرکت اماراتی قصد دارد نخستین مرکز خرید و فروش رمزارزها را که با قوانین شرعی اسلام همخوانی دارد راه‌اندازی کند. این پروژه «اولین صرافی اسلامی رمزنگاری» (First Islamic Crypto Exchange) نام دارد.

این صرافی ارز دیجیتال به صورت بین‌المللی عمل می‌کند و قصد دارد مشارکت مسلمانان را در بازار ارزهای دیجیتال افزایش دهد. این مرکز احتمالا اولین نهاد مالی در جهان خواهد بود که مقررات و ضوابط عملکردش کاملا بر اساس اصول شرعی اسلامی است.

پروژه مذکور توسط شرکت اماراتی ای‌دی‌ای‌دبی سولوشنز (ADAB solutions) اجرا می‌شود. تیمور تورژان (Timur Turzhan) که مدیرعامل این شرکت است می‌گوید: «ایده‌هایی که بر اساس مقررات شرعیت اسلام اجرا می‌شوند ارزش مادی مشخص دارند، از راهبرد شفافی برخوردارند و به ما امکان می‌دهند که پروژه‌های حلال را که ریسک کمتری نسبت به پروژه‌های دیگر ارز دیجیتال دارند اجرایی کنیم.»

این صرافی یک هیات مشاور در زمینه امور شرعی دارد که دربردارنده کارشناسانی بین‌المللی در این حوزه است. این هیات وظیفه بررسی شیوه‌های اجرایی منطبق با قوانین شرع اسلام را برای این صرافی ارز دیجیتال عهده دارد.

امارات عربی متحده یکی از کشورهایی است که پیشرفت خوبی در زمینه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال داشته است. این کشور راهبردی بلندپروازانه را برای سال ۲۰۲۱ تدوین کرده است که بر اساس آن، فناوری بلاک چین به صرفه‌جویی ۳ میلیارد دلاری در هزینه‌های جاری این کشور می‌انجامد.

این کشور طرح‌های دیگری را نیز با استفاده از فناوری بلاک چین دنبال می‌کند. یکی از این طرح‌ها سامانه‌ای است که سابقه خودروها (از تولید تا اسقاط) را بر روی شبکه بلاک چین ثبت می‌کند.  این سامانه تا سال ۲۰۲۰ با همکاری شرکت آی‌بی‌ام اجرایی می‌شود. همچنین پلتفرم گردشگری بین شرکتی نیز با فناوری بلاک چین قرار است در این کشور اجرا شود. همچنین یک استارتاپ فین‌تک در این کشور، اولین ارز دیجیتال با پشتوانه طلا را با نام وان گرم عرضه کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads