اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰

آیوتا (IOTA) چیست؟

  • توسط samsam
  • آگوست 23, 2018
  • 0
آیوتا

آیوتا یک نسل جدید از دفتر کل عمومی توزیع شده است که بر خلاف سایر نمونه‌های مشابه (نظیر بیت کوین) از بلاک چین استفاده نمی‌کند. آیوتا از یک فناوری پیشرفته‌تر به نام تنگل (Tangle) بهره می‌برد. تنگل یک ساختار داده‌ای جدید بر اساس گراف جهت‌دار غیرمدور است. تنگل فاقد هر نوع بلوک یا زنجیره است و در آن خبری از استخراج هم نیست. آیوتا به خاطر برخورداری از این ساختار، الگویی متفاوت با سایر بلاک چین‌ها دارد.

ساختار تنگل در آیوتا

تفاوت‌های آیوتا

تفاوت دیگری که آیوتا با سایر شبکه‌های مشابه دارد به شیوه توافق جمعی و انجام تراکنش‌ها در آن مربوط می‌شود. همان طور که گفتیم، در آیوتا (بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال) خبری از ماینرها نیست. در مقابل، هر فردی که قصد انجام تراکنش دارد باید به شکلی فعال در فرآیند توافق عمومی شبکه شرکت کند و ۲ تراکنش قبلی را مورد تایید قرار دهد. این مشارکت در تایید دو تراکنش قبلی سبب می‌شود کل شبکه بتواند توافق جمعی را به شکلی آنی به دست آورد. به همین دلیل است که آیوتا از قابلیت‌های متمایزی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال برخوردار است.

از آنجا که تاخیر در تایید تراکنش از اصلی‌ترین معایب بسیاری از ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود، آیوتا با جبران این نقص درواقع نقش مهمی در پیشبرد اقتصاد ماشینی ایفا می‌کند. آیوتا با هدف ایجاد بستری عمومی برای اینترنت اشیاء و فراهم کردن امکان ارتباط سریع بین دستگاه‌های مختلف طراحی شده است.

مزایای آیوتا

آیوتا دارای چندین قابلیت ویژه است.

  • مقیاس‌پذیری: آیوتا به خاطر برخورداری از فناوری تنگل و امکان تایید موازی تراکنش‌ها با هیچ محدودیتی در زمینه تعداد تراکنش‌های قابل تایید در یک بازه زمانی مشخص روبرو نیست. این در حالی است که در شبکه‌های دیگر نظیر بیت کوین و اتریون، تعداد تراکنش‌های تایید شده در هر ثانیه بسیار محدود و پایین است.
  • بدون کارمزد: تراکنش‌ها در شبکه آیوتا فاقد هر نوع کارمزد است. این در حالی است که تراکنش‌ها در بسیاری از شبکه‌های دیگر نظیر بیت کوین کارمزد دارد و گاهی این کارمزدها نیز بسیار بالا هستند.
  • تمرکززدایی: آیوتا نیازی به ماینر ندارد. هر کاربر در شبکه که تراکنشی انجام می‌دهد در فرآیند تایید جمعی نیز شرکت می‌کند. به همین دلیل، آیوتا ماهیتی به مراتب غیرمتمرکزتر از بلاک چین دارد.
  • امن در برابر رایانه‌های کوانتومی: رایانه‌های کوانتومی به خاطر سرعت بسیار بالای محاسباتی خود می‌توانند بلاک چین را با شکست روبرو کنند، زیرا محاسبه هش در شبکه برای این رایانه‌ها کار بسیار ساده‌ای است. اما آیوتا از یک تابع ویژه هش با نام کرل (Curl) بهره می‌برد که در برابر این رایانه‌ها کاملا امن است.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶