مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

اوریپدیا (رقیب ویکیپدیا) به کاربران پاداش می‌دهد

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 20, 2018
  • 0
اوریپدیا (رقیب ویکیپدیا) به کاربران پاداش می‌دهد

اوریپدیا (Everipedia) یک دایره‌المعارف آنلاین است که بر اساس فناوری بلاک چین عمل می‌کند. این دایره‌المعارف آنلاین از فناوری EOS.IO استفاده می‌کند و به کاربران خود با توکن‌های رمزنگاری شده پاداش می‌دهد. کاربرانی که در ایجاد و ویرایش مقالات همکاری می‌کنند این پاداش را دریافت خواهند کرد. این توکن‌ها به دارنده آن امکان می‌دهد در رای‌گیری‌های درون شبکه‌ای شرکت کند.

اوریپدیا که خود را به عنوان جایگزینی برای ویکیپدیا معرفی می‌کند، به دنبال دموکراتیزه کردن مدل دایره‌المعارف و ارایه مشوق‌هایی برای تولیدکنندگان محتواست. بنیانگذاران اوریپدیا ادعا می‌کند که این ساختار غیرمتمرکز امکان سانسور کردن شبکه را از بین می‌برد. این نظام پاداش‌دهی می‌تواند بدون استفاده از شیوه‌هایی نظیر دریافت کمک‌های مردمی و یا تبلیغات، یک دایره‌المعارف خودگردان را ارایه دهد.

اوریپدیا بر اساس مدل ویکیپدیا

دکتر لری سنگر (Larry Sanger) مدیر ارشد اطلاعات در پروژه اوریپدیا است که مشارکت در بنیانگذاری ویکیپدیا را نیز در کارنامه خود دارد. آقای سنگر می‌گوید: «خوشحالیم که شبکه آزمایشی‌مان را راه‌اندازی کرده‌ایم که به کاربران امکان ایجاد مقاله و رای‌دهی به آنها را به شکلی غیرمتمرکز را می‌دهد. ‌او بر این باور است که فناوری بلاک چین امکان نوآوری بر اساس مدل ویکیپدیا را برای ایجاد تحول در حوزه اطلاعات آنلاین فراهم کرده است.

اوریپدیا (رقیب ویکیپدیا) به کاربران پاداش می‌دهد

کاربران فقط نیاز به یک حساب EOS و نیز توکن‌های IQ برای ایجاد محتوا و رای دادن در iqnetwork.io دارند.

سام کاظمیان که مدیر اوریپدیا و یکی از بنیانگذاران ‌است می‌گوید: «تاکنون ۱۶/۸ میلیون توکن IQ در شبکه توسط کاربران تجمیع شده است.»

شروع اوریپدیا از سال ۲۰۱۵

کاظمیان و فورسلیوس (Forselius) در سال ۲۰۱۵ به تیم مهبد مقدم و تراویس مور (Travis Moore) پیوستند تا در کنار هم، جایگزینی نوین برای ویکیپدیا خلق کنند.

اوریپدیا تاکنون میلیون‌ها بازدید از حدود ۶ میلیون مقاله بازدید داشته است. گفتنی است این میزان محتوا از تعداد مقالات انگلیسی ویکیپدیا نیز پیشی گرفته است. این سایت همچنین ۸ هزار داوطلب و ویراستار را جذب کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads