تیر ۱۰, ۱۴۰۱

ارز دیجیتال ونزوئلا جایگزین بولیوار می‌شود

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 15, 2018
  • 0
پترو جایگزین بولیوار

نیکلاس مادورو (رئیس جمهور ونزوئلا) به تازگی در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه خبری ای‌بی‌سی اینترنشنال اعلام کرد پترو (ارز دیجیتال ملی این کشور) در نظام حسابداری و پرداخت‌های سازمانی این کشور تعریف خواهد شد.

او در این مصاحبه گفت: «از دوشنبه آینده، ونزوئلا دومین واحد حسابداری خود را بر اساس ارزش پترو تعریف می‌کند. این دومین واحد حسابداری کشورمان خواهد بود و استفاده از آن برای حساب‌های صنعت ملی نفت ونزوئلا اجباری می‌شود.»

پترو جایگزین بولیوار می‌شود

از نظر آقای مادورو، استفاده از پترو برای محاسبه حقوق ماهانه و قیمت‌گذاری‌ها می‌تواند به بهبود اساسی درآمد کارگران بیانجامد.

از ۲۹ مرداد ۹۷، ونزوئلا رسما دو واحد پول خواهد داشت که یکی پترو و یکی نیز بولیوار است. قرار است ۵ صفر از بولیوار حذف شود و از آن به عنوان واحد پول قبلی یاد شود.

پترو اولین ارز دیجیتال ملی در سطح بین‌المللی و نیز اولین ارز دیجیتال دارای پشتوانه (نفت) است. گفتنی است در مطلبی با عنوان «چرا پترو (ارز دیجیتال ونزوئلا) از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است؟» به واکاوی بیشتر پترو پرداختیم.

عرضه پترو با واکنش‌های متفاوتی در سراسر جهان روبرو شد. برای نمونه، دونالد ترامپ (رئیس جمهور ایالات متحده) در واکنشی شدید، استفاده شهروندان این کشور از پترو را ممنوع کرد. همچنین مقامات روسیه نیز امکان بازپرداخت بدهی ونزوئلا با پترو را رد کردند.

ونزوئلا یکی از کشورهایی است که با تحریم‌های شدید ایالات متحده روبرو شده است. تورم شدید و کاهش چشمگیر ارزش پول ملی سبب بروز مشکلات فراوانی در این کشور آمریکای لاتین شده است. در این میان، عده زیادی از ونزوئلایی‌ها برای حفظ ارزش پول خود به خرید بیت کوین روی می‌آورند.

با این وجود، پدیده ارز دیجیتال ملی، یکی از مواردی است که ذهن برخی دیگر از کشورهای جهان (از سوئد گرفته تا ایران) را به خود مشغول کرده است. گفتنی است در مقاله‌ای تحلیلی با عنوان «پدیده اقتصادی ۲۰۱۸: انتشار ارز دیجیتال ملی توسط کشورهای مختلف» به بررسی ابعاد مختلف این قضیه پرداختیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads