مهر ۵, ۱۴۰۱

خیز روس‌ها برای یافتن خالق گمنام بیت کوین

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 15, 2018
  • 0
خیز روس‌ها برای یافتن خالق گمنام بیت کوین

با وجود موفقیت بیت کوین، خالق آن که با نام ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شود همچنان ناشناخته باقی مانده است. در این میان، یک کمپین تامین مالی جمعی در روسیه برای یافتن ناکاموتو به راه افتاده است. این کمپین قصد دارد از کارآگاه‌های خصوصی برای یافتن ناکاموتو استفاده کند.

ناشناس بودن خالق بیت کوین تاکنون تیم‌های زیادی را به فکر بررسی اسناد و مدارک موجود برای پیدا کردنش انداخته است. ساتوشی ناکاموتو مطالب متعددی را در برخی وب‌سایت‌ها و تالارهای گفتمان آنلاین منتشر کرده است. برخی تیم‌ها با استفاده از این مطلب سعی داشته‌اند هویت واقعی او را شناسایی کنند.

در سال ۲۰۱۶ بود که بی‌بی‌سی در گزارش اعلام کرد که دکتر کرگ رایت (Craig Wright) اعلام کرده خالق بیت کوین است و برای اثبات این ادعا نیز گفته که ساختار فنی بیت کوین را خودش طراحی کرده است. البته پس از اعلام این خبر، تردیدهایی درباره ادعای این دانشمند استرالیایی مطرح شد.

برخی دیگر از افراد نیز ادعا کردند ایلان ماسک (Elon Musk) که یکی از بنیانگذاران پی‌پل و نیز شرکت خودروسازی تسلا است، بیت کوین را طراحی کرده است. این ادعا البته از سوی خود ایلان ماسک رد شد.

همچنین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در پاسخ به درخواست یک سازمان مرتبط با آزادی اطلاعات اعلام کرد که نمی‌تواند وجود اسنادی مرتبط با ساتوشی ناکاموتو را رد یا تایید کند. برخی از این پاسخ این گونه برداشت کردند که سیا اطلاعاتی درباره خالق بیت کوین در دست دارد.

در این میان، گروهی از علاقمندان به بیت کوین یک کمپین تامین مالی برای یافتن ساتوشی واقعی به راه انداختند.

خیز روس‌ها برای یافتن خالق گمنام بیت کوین

 

در توضیحات مربوط به این کمپین آمده است که هدف از راه‌اندازش آن جستجو برای یافتن ناکاموتو به کمک چندین موسسه خصوصی کارآگاهی در ایالات متحده، ژاپن و اروپاست. در صورت تامین مالی این پروژه، اطلاعات مربوط به پیشرفت کار به صورت شفاف در اختیار همه قرار داده می‌شود. دلیل انتخاب این سه موقعیت جغرافیایی نیز این است که به احتمال زیاد ناکاموتو در یکی از آنها زندگی می‌کند.

مدیران این کمپین بر این باورند که مردم حق دارند از هویت ساتوشی آگاه شوند. آنها اعلام کردمد که یافتن ساتوشی می‌تواند به توسعه بیشتر و بهتر این ارز دیجیتال کمک کرده و پاسخ برخی ابهامات درباره آن را نیز برطرف سازد.

ساتوشی ناکاموتو ظاهرا بیش از یک میلیون بیت کوین در کیف پول خود دارد. اگر این میزان بیت کوین به صورت ناگهان وارد بازار شود، همه چیز در این بازار دگرگون خواهد شد. به همین دلیل، شاید شناخت هویت واقعی خالق بیت کوین ضروری باشد.

تا لحظه نگارش این خبر، این کمپین موفق به جذب ۴۷ درصد از سرمایه در نظر گرفته شده است. تاکنون۷۱۰۳۷۰۰ روبل (تقریبا معادل ۱۰۷ هزار دلار) جمع آوری شده است. افرادی که در این تامین مالی شرکت می‌کنند، جوایز متنوعی نظیر تی‌شرت و لباس منقش به متن «من ساتوشی را پیدا می‌کنم» دریافت خواهند کرد.

بالاترین جایزه این کمپین که به فردی تعلق می‌گرفته که ۵۰۰ هزار روبل (حدود ۷۴۰۰ دلار) کمک کرده است. تور یک هفته‌ای را در جایی که ناکاموتو در آن پیدا شده به این فرد تعلق می‌گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads